12 Mayıs 2011

Yılın düğünü

Sadece İngiltere'nin değil, dünyanın gözünün üzerinde olduğu Prens William ve Catherine (Kate) Middleton'ın kraliyet düğünü gerçekleşti.

GÜNCELLEME:

- Düğünün ardından genç çift balayı destinasyonunu belirledi ve dün itibariyle Seyşeller'de balayına başladılar. Nerede kalacakları saklanan çift, kalacakları yere helikopterle ulaştırıldı.

GEÇEN KISMIN ÖZETİ:

- Beklenen açıklama geldi. Alexander McQueen'in kreatif direktörü Sarah Burton, Kate Middleton'ın gelinliğini kendisinin tasarladığını onayladı.

- Victoria ve David Beckham çifti de düğün töreni için yerlerini aldı. Victoria Beckham'ın tercihi kendi markasının 2011-2012 Sonbahar/Kış koleksiyonundan siyah bir elbise ve Philip Treacy şapka oldu. David Beckham ise özel dikim Ralph Lauren Purple bir takım elbise giydi.

- Genç çiftin ünvanları Cambridge Dükü ve Düşesi olarak ilan edildi.

- Kate Middleton, düğünden bir gün önce elinde bir elbise kılıfıyla, kraliyet ailesine ait Clarence House'un girişinde görüntülendi. Söylentilere göre Middleton, bu kılıfın içinde gelinliği taşıyordu.

- Gelin ve damat, düğün yeminlerini kendileri yazdı.

- Düğün sırasında Westminster Katedrali'nde, Farewell to Stromness, Touch Her Soft Lips ve  Romance for String Orchestra Op. 11 gibi bazı klasik parçalar çalıyor olacak. Bu parçalar 2005 yılında Prens Charles ve Cornwall Düşesi'nin düğün töreninde de çalmıştı.

- Kate Middleton'ın katedral içinde yürüşü sırasında Sir Charles Hubert Hastings Parry'nin I Was Glad isimli parçası çalıyor olacak.

- Düğün günü yağmur yağma riskine karşı, çift üstü açık 1902 State Landau yerine 1981'de Prens Charles'la evlenen Lady Diana'nın da kullandığı atlı arabayla gelecek.

- Sophie Cranston, markası Libélula'nın şirket politikası gereği özel projelerde kiminle çalıştıklarını asla beyan etmediklerini, ama bu sistemi ilk kez bozarak Kate Middleton'ın gelinliğini hazırlamadıklarını belirtti.

- Prens William ve Kate Middleton çifti, dört saat sürecek olan kilise ve geçit töreninin ardından saray balkonunda halkı selamlama seremonisinin YouTube'dan canlı olarak yayınlanmasına onay verdi.

- Middleton ailesi, kraliyet düğünü öncesi kendilerini temsil etmek üzere bir arma belirledi. Armada yer alan üç altın meşe palamutu kızkardeşleri, kırmızı-mavi çizgiler İngiliz bayrağını, armaya sarılan mavi kurdela ise gelinin daha önce hiç evlenmediğini simgeliyor.

- Düğün öncesi King's Road'da Issa elbisesiyle alışverişte görülen Kate Middleton, çeşitli mağazalara uğrayarak alışveriş yaptı. Mağazaların çalışanları Middleton'ın oldukça sempatik ve yumuşak tavırları olduğunu, kraliyet düğünüyle ilgili süslenmiş vitrinlere bakarak gülümsediğini söyledi.

-İngiltere'de düğün günü yaklaşırken gelinliğin tasarımcısı konusunda söylentilerin de dozu artıyor. Son olarak gündemi meşgul eden isimler listesine Libélula'nın kurucusu, tasarımcı Sophie Cranston'ın ismi de eklendi. Gerekçe olarak Kate Middleton'ın, Harry Aubrey-Fletcher ve Sarah Louise Stourton'ın Ocak ayındaki düğünlerine Cranston'dan bir elbise seçmiş olması gösteriliyor. 34 yaşındaki tasarımcı daha önce Alexander McQueen ve Temperley için de tasarımlar yapmıştı. Cranston, markası Libélula'yı 2002'de kurdu.

- Prens William'ın evlendikten sonra yüzük takmayacağı, Buckingham tarafından da onaylandı. Kate Middleton ise, Galler bölgesinde üretilmiş olan altından yapılmış Kraliyet yüzüğü takacak.

- Düğün töreni nedeniyle İngiliz Vogue'u da ilk kez üç farklı versiyonu olan kapakla çıktı. Mario Testino'nun görüntülediği karelerde Lara Stone, Freja Beha ve Erichsen ve Natalia Vodianova gelinlikle poz verdiler.

- Buckingham Sarayı, gelinlik konusundaki söylentileri yalanladı. Alexander McQueen'in gelinliği yapacağı ve düğünden sonra gelinliğin kiralanacağı söylentileri İngiltere'de düğün gündemini oyalayan konulardandı.

- Çiftin düğünden sonra Anglesey'deki dağ evini kendi evleri olarak kullanacaklarını doğruladı. Çiftin Londra'da nerede ikamet edeceği henüz netlik kazanmış değil.

- Prens William ve Kate Middleton, sekiz yıl önce üniversite eğitimleri sırasında St. Andrews'ta tanıştılar.

- Prens, nişanlısına evlilik teklifinde bulunurken annesi Prenses Diana'ya ait 18 karatlık safir yüzüğü hediye etti. Daha sonra yaptığı açıklamada "Annemin, bugünü kaçırmasını istemedim. Böylece o da bu heyecanımıza ortak oldu," diye açıkladı.

- Çiftin nişan fotoğraflarını ünlü fotoğrafçı Mario Testino çekti. Middleton'ın Reiss marka elbise ve Links mücevherlerle poz verdiği çekim St. James Sarayı'nda gerçekleşti.

- Düğün yarı resmi bir resepsiyon ile gerçekleşecek. Masrafların tamamı ise ailenin özel bütçesinden karşılanıyor.

- Yemin töreni sırasında Prens William'ın sağdıcı kardeşi Prens Harry olurken, Kate Middleton'ın nedimesi ise kızkardeşi Pippa Middleton olarak belirlendi.  

- Yaklaşık 1900 konuğun davet edildiği törenin ardından, aralarında Elton John, Victoria-David Beckham gibi bazı isimlerin de katılacağı düğün yemeği törenine geçilecek. Bu davetlilere altın kabartmalı kraliyet mühürlü davetiye gönderildi. Davetli sayısı 600 olarak belirlenmiş.

- Düğün Buckingham Sarayı'nın 19 odasında gerçekleşecek.

- Düğün yemeğinde tamamı Britanya'da yetişmiş ürünlerle hazırlanan bir mönü sunuluyor.

- Genç çift, düğünün ardından ilk geceyi kraliyet sarayı bünyesindeki özel bir odada geçirip, ertesi gün -henüz açıklanmamış olan- bir balayı destinasyonuna yola çıkacak.

- Düğün günü Kate Middleton, Westminster Manastırı'na, Prens Charles ve Camilla Parker'ın 2005 yılındaki düğünlerinde de kullanılan Rolls Royce Phantom VI modeli ile gelecek. Çift, evlilik töreninin ardından Prens William'ın ebeveynlerinin 1981 yılındaki düğün törenlerinin ardından bindikleri 1902 yapımı State Landau marka araba ile Westminster'dan ayrılacak.

- Düğün sonrasında evli çift, halkı selamlamak üzere Parlamento Meydanı, Whitehall ve The Mall'dan geçerek Buckingham Sarayı'na ulaşacaklar. Bu sırada atlı birlikler onlara eşlik ediyor olacak.

- Prens William ve Kate Middleton çifti, düğüne katılacak konuklardan, hediye getirmek yerine yardım kuruluşlarına bağışta bulunmaları konusundaricada bulundular. Çift, kendi ilgilendikleri alanlar kapsamında 26 farklı yardım kuruluşu belirledi.

- Düğünün müzilerini Grammy ödüllü prodüktör Anna Barry hazırlıyor. Daha sonra çıkacak albüm BBC'nin iTunes mağazası üzerinden satışa çıkacak.

- Düğün çin iki ayrı pasta hazırlanıyor. Meyvelerden yiyilebilen çiçeklerle hazırlanan geleneksel pastayı ünlü şef Fiona Cairns hazırlıyor. Diğer pasta ise Prens William'ın favorisi olan McVitie'nin sürpriz içerikli çikolatalı pastası olacak.

- Genç çift, ayrı ayrı olarak arkadaşlarının evinde çok az sayıda arkadaşlarının da katılımıyla bekarlığa veda partilerini düzenledi. Prens William, kardeşi Prens Harry'nin de katılımıyla Norfolk'ta kutlama yaparken, Kate Middleton'ın partisi kızkardeşi tarafından düzenlendi.

ETİKETLER: KATE MİDDLETON , PRENS WİLLİAM