18 Ekim 2018

Yılın Bol Ödüllü Filmi: Anons

EDİTÖR: ZEYNEP GÜR

anons

Dünya prömiyerini 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan “Anons”, festival kapsamında Jüri Özel Ödülü ve En İyi Akdeniz Filmi ödüllerini aldı. Dünya çapında eleştirmenlerden büyük övgüler alan film, Hollywood Reporter eleştirmenleri tarafından “sonbahar festivallerinin en iyi 25 filmi” arasında gösterildi.

1960’lı yıllardan bir darbe girişimini absürt bir mizahla beyazperdeye taşıyan, aldığı ödüller ve olumlu yorumlarla çok konuşulan “Anons” filminin özel gösterimini ise, 17 Ekim Çarşamba akşamı Soho House’ta film ekibinin ve davetlilerin katılımıyla gerçekleşti.

anons

19 Ekim’de vizyona girmeye hazırlanan Mahmut Fazıl Coşkun imzalı “Anons”; özel gösterime katılan Berrak Tüzünataç, Demet Akbağ, Ahu Yağtu, Tuba Ünsal, Ahu Türkpençe, Kaan Sekban, Hakan Günday, Begüm Birgören, Harika Uygur, Görkem Yeltan, Mehmet Güreli, Feyyaz Duman, Gökay Gündoğdu, İpek Erdem, Ayfer Dinçer, Gonca Vuslateri, Sedef İybar, Özlem Saraç gibi isimlerden de tam not aldı.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında kazandığı ödüllerin yanı sıra aldığı övgülerle de isminden sıkça söz ettiren ve merakla beklenen “Anons”; 1960’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren, bir darbe bildirisini anons etme girişimini anlatıyor.

Anons Fragman

“Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmlerinin ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’un üçüncü uzun metraj filmi “Anons”, 60’lı yıllarda ordudan tasfiye edilmiş dört eski askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu anlatıyor. Mahmut Fazıl Coşkun’un hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de senaryosunu oyuncu ve yazar Ercan Kesal ile birlikte kaleme aldığı “Anons”un başrollerini Ali Seçkiner Alıcı, Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Şencan Güleryüz paylaşıyor.

berrak tüzünataç 

“Anons”, aynı zamanda Türkiye prömiyerini gerçekleştirdiği 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ise hem uluslararası hem de ulusal bölümlerinde yarışan tek film oldu. Ulusal yarışma bölümünde Yılmaz Güney Özel Ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü (Krum Rodriguez) ve Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan “Anons”, aynı zamanda uluslararası yarışma bölümünde de Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Bir Film’in dağıtımcılığında, 19 Ekim 2018 Cuma günü Türkiye’de vizyona girecek olan “Anons”, öte yandan festival yolculuğuna da devam edecek.

ETİKETLER: ANONS , 75. VENEDİK FİLM FESTİVALİ , FİLM