12 Mart 2012

Yeni kaptan Hedi Slimane

Moda dünyasında son bir yılda yerinden oynayan taşlar zincirine bu kez Yves Saint Laurent modaevi eklendi. Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz Paris Moda Haftası'na Stefano Pilati'nin ayrılıp Hedi Slimane'in geçeceğinin haberi damgasını vurmuştu.

1968 yılında İtalyan anne ve Tunuslu bir babadan dünyaya gelen Hedi Slimane, moda dünyasının -özellikle de Fransız modasının- sevdiği isimlerden.Paris'te doğup büyüyen ve eğitimini tamamlayan tasarımcının kariyeri, henüz 16 yaşındayken kendisi için kıyafetler yapmakla başlar.

1992 yılından 1995'e kadar, Louis Vuitton'un monogram canvas projesinde Jean-Jacques Picart'ı asiste eden Slimane'in kariyeri 1996 yılında Pierre Bergé'nin kendisini Yves Saint Laurent erkek hazır giyim koleksiyonunun önce tasarım direktörü, ardından artistik direktörü yapmasıyla ivme kazanır.

2000-2001 sezonunda yaptığı Black Tie koleksiyonunun ardından skinny silüetli Hedi Slimane siluetini oluşturan Slimane, Jil Sander'den gelen teklifi geri çevirerek Christian Dior'un erkek giyim markası Dior Homme'a geçer.

2002 Nisan'ında Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği'nin ödül verdiği ilk uluslararası erkek giyim tasarımcısı olur. Ödülü, turnelerinde giydirdiği ünlü şarkıcı David Bowie'den teslim alır. Ardından The Libertines, Franz Ferdinand, Phoenix, The Rakes, Razorlight, These New Puritans ve The Kills gibi grupların yanı sıra, Mick Jagger, Beck, Jack White gibi ünlü şarkıcıları da giydirmeye başlar. Bu ilişkileri sayesinde İngiliz rock müzik grupları, Dior Homme defilelerinin de müziklerine imza atmaya başlar.

Slimane, Temmuz 2007'de Dior Homme'la kontratını yenilemeyerek modaevi kendi imza markasını kurmasını önerir ama tasarımcı bu fikre de sıcak bakmayarak reddeder. Gerekçesi, "İsminin kontrolünü ve markasının yönetimini kaybetmek istememesi"dir.

O yıldan bugüne kadar kariyerine fotoğrafçı olarak devam eden, sayısız dergiye çekim yapan, sergi açan, kitap hazırlayan, Diary isimli bir foto-blog kuran Slimane'in geçtiğimiz Paris Moda Haftası'nda PPR tarafından yapılan açıklamayla Yves Saint Laurent'ın yeni kreatif direktörü olduğu duyuruldu. 

Slimane'in kaptanlığında hazırlanan ilk YSL koleksiyonu önümüzdeki Haziran ayında sunulacak olan 2013 Resort koleksiyonunda karşımıza çıkacak.

Slimane'in 2007 yılında son kez podyuma çıkardığı Dior Homme koleksiyonunu merak ediyor musunuz?Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: YVES SAİNT LAURENT , STEFANO PİLATİ , MİCK JAGGER , HEDİ SLİMANE , PİERRE BERGE , FRANZ FERDİNAND , DİOR HOMME