18 Eylül 2010

Yazbukey (Yaz Kurhan)

Zac Posen'in New York Moda Haftası'nda gerçekleştirdiği Z Spoke 2011 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu'nun aksesuarlarına Yazbukey markasıyla tanıdığımız, renkli kişilik, eğlenceli insan Yaz Kurhan imza attı. Yeni projeleriyle Yazbukey, Vogue.com Türkiye'nin sorularını yanıtladı.

 

Zac Posen ile işbirliği tam olarak ne zaman başladı?

Neredeyse iki yıl olacak. Aslında fazla takip etmiyordum Zac'in yaptığı işleri. Ama Paris'te bir yemekte tanıştıktan sonra ortak şeyler paylaştığımızı gördüm ve tasarladığı modayı anlamaya başladım.

 

Peki 
ilk proje nasıl şekillendi?

Beni aradı ve New York'taki stüdyosuna davet etti. Bir hafta sonra birlikte çalışmaya başlamıştık bile.

 

Z Spoke için konsept neydi peki?

Bu sezon Z Sspoke'un kadını bir Broadway müzikalinden çıkmış gibi. Çantalar ve aksesuarlar 60'lı yılların tasarımlarından çıktı. Aksesuarların da biraz oyuncaklı olması için yine aynı yılların kübik çalışmalarından etkilendim.

 

Kaç parçalık bir koleksiyon hazırladın?

12 çanta tasarlıyorum her sezon. Akesuarlar ise her sezon değişiyor. Bu sefer 10 parça civarında çıktı.

 

Bundan sonra devam edecek misin Zac?le çalışmaya?

Evet, sezonluk anlaşmalarımız var. Gelecek projeler arasında ayakkabılar var.

 

Zac nasıl bir iş arkadaşı?

Ortak paylaştığımız birçok şey olduğunu anladık. Görüntüler, müzikaller... Özellikle Liza Minelli. Zac'le çalışmanın zor bir tarafı yok. Yakın olunca bazen konuşmaya bile gerek kalmıyor! 


 

Hazırlandığın başka yeni projelerin var mı?

Geçen yıla kadar Martine Sitbon'un markası Rue du Mail ve H&M'in lüks markası Cos'un bütün global aksesuar, ayakkabı ve çantalarının sanat yönetmenliğini yürütmüştüm. Yazbukey olarak, Laduree ile bir proje yapmıştık. Yeni bir macaron kutusu ve yeni bir tat olarak vişne çıkmıştı sonucunda. Bu kutu Gossip Girl dizisinde bile çekildi. Printemps mağazaları için de yeni bir proje bitirdik ve yakında Go Sport ile bir ortak ürünümüz çıkacak. Tam bir koleksiyoner ürünü oldu.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar