05 Ekim 2017

Vogue Italia'dan Zamansız Kadınlara Kutlama

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Vogue Italia

Fotoğraf: Instagram/@vogueitalia

Franca Sozzani, 1988 yılında Vogue Italia’nın başına geçtiğinde şu soruyu sorar: "İtalya’ya ait bir dergiyi nasıl globalleştirebilirim?" Cevabı sayıdan sayıya güçlenen, çoğu zaman çarpıcı ve düzenli aralıklarla provokatif görsellerdedir. Sozzani’nin cesur mirası sayesinde bugün Vogue Italia’dan son 20 yılın en etkili moda dergisi olarak bahsetmek mümkün. 2016'nın Aralık ayında aramızdan ayrılmasıyla, derginin genel yayını yönetmenliğini üstlenen Emanuele Farneti'nin vizyonunda da Sozzani'nin cesaret tohumlarına rastlıyoruz. Eylül 2017 sayısında İtalya'dan tüm dünyaya aşkla öpücük yollayıp, kapağında LGTB'ye destek veren Vogue Italia, Ekim için 60 yaş üstü kadınları kutluyor.

Vogue Italia

Fotoğraf: Instagram/@vogueitalia

73 yaşındaki efsane süpermodel Lauren Hutton'ın süslediği üç alternatif kapaktan oluşan Ekim 2017 sayısının görsel mimarı, Sozzani döneminden bu yana Vogue Italia'nın vazgeçilmez fotoğraf sanatçıları kadrosunda yer alan Steven Klein

Peki, Vogue Italia 'zamansız' adını verdiği bu sayıyla neyi amaçlıyor? "İçerisinde bulunduğumuz dönemin en önemli özelliği farklılıkları ve çeşitliliği kapsaması. Modanın geleleceğini 'nakit para' veya Y kuşağı belirlemeyecek, modayı farklılıklar ve farkındalık şekillendirecek." diyor, Farneti.

aVogue Italia

Fotoğraf: Instagram/@vogueitalia

Steven Klein da, bu konuda Farneti'yi destekler nitelikle konuşuyor. "Bir dergi kapağı sadece görselden ibaret olmamalı. Kullandığınız fotoğraf zamanı yansıtmalı. Yaş almak, güzel görünüp, güzel hissetmeye engel değil. Bakın Lauren Hutton'a, 70 yaşında bile seksi olunabileceğini kantlayarak yaş ayrımcılığına son noktayı koyuyor." 

ETİKETLER: VOGUE İTALİA , 70 , LAUREN HUTTON , EMANUELE FARNETİ , STEVEN KLEİN , YAŞ AYRIMCILIĞI