27 Eylül 2012

Vogue dünya çapında 16 yaşından küçük modellerin yasaklanmasını destekliyor

Dünyanın dört bir yanındaki Vogue’lar, geçtiğimiz Haziran ayında modanın kutsal kitabı Vogue’da yayımladığımız Sağlık Girişiminin bir parçası olarak (The Health Initiative) 16 yaşından küçük modellerle çalışmama kararını güçlendirme adımları atıyor. 


Tüm model ajanslarından çok iyi tanınmayan modellerin yaşlarını kanıtlayan belgeler istenecek ya da dergide yer almayacaklar. Vogue Çin Ağustos sayısında yer alan yeni modeller yazı konusunda 15 yaşındaki bir modelin fotoğraf kullanım hatasını yeni ve sert kurallar izliyor. Çin Vogue’unun editörü Angelica Cheung’ın açıklamasına göre, yazı Sağlık Girişimi anonsundan önce hazırlanmıştı ve editörler hataya düştüler. Cheung, konuyu “Bizim radarımız altında oldu ve gerçekten üzgünüz. Bir daha olmayacağından emin olabilirsiniz.” diye yorumladı.


Birkaç blog ve Paris'te bir gazete, Vogue Japonya’da reşit olmayan modelleri içeren bir çekimin yer aldığını yazdılar. Condé Nast International yetkilileri çekimin bir advertorial promosyon olduğunu ve modellerin yaşı sebebiyle dergiden geri çekildiği konusunu aydınlattı.


Conde Nast International’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jonathan Newhouse, “Sağlık Girişimi’nin 16 yaşından küçük modellerin kullanılmasını yasaklaması çok ciddidir ve bu desteklenecektir. Çin’de gerçekleşen hata yüzünden özür diliyorum. Gelecekteki hataları önlemek için olası her türlü şeyi yapacağız” dedi.


Conde Nast yetkilileri işaret eder ki; bir Vogue zaman zaman çocukların giyimlerine adanmış eki veya bir yazıyı yayımlayacaktır, ve bu genç modellerin kullanılması yasağı, çocukların uygun bir şekilde giydiği çocuk kıyafeti konularındaki yazılarda uygulanmayacaktır.

 

Vogue Worldwide Reinforces Ban on Underage Models


 
The Vogues around the world are strengthening steps to ban the use of underage models in the magazine as part of their Vogue Health Initiative which was announced in the pages of the fashion Bible in last June’s issue.
 
All model agencies will be asked to provide documentary proof of the ages of models who are not well known, or they will not appear in the magazine. The new, tough rules follow a mistake in the August issue of Vogue China when the image of a 15 year old model appeared in an article on up and coming models.  According to China Vogue editor Angelica Cheung, the article was prepared before the Health Initiative was announced, and editors failed to catch the slip-up.  She commented, “It happened under our radar, and we are truly sorry.  We will make sure it doesn’t happen again.”
 
A few blogs and a newspaper in Paris have reported a shoot involving an underage model for Japanese Vogue.  Condé Nast International officials clarify that an advertising promotion shoot had taken place but was pulled from the magazine because of the model’s age and will not appear.
 
Jonathan Newhouse, Chairman and Chief Executive of Condé Nast International, said, “The Health Initiative banning underage models is very serious, and we will reinforce it.  I apologise for the error which took place in China.  We will do everything possible to prevent future errors.”
 
Condé Nast officials pointed out that occasionally a Vogue will publish an article or supplement devoted to children’s apparel, and that the ban on young models did not apply to articles about children dressed appropriately in children’s clothing.
 
End of announcement

 

İlgili Başlıklar