18 Temmuz 2014

Vionnet’nin Hafif Zarafeti

YAZI: SUZY MENKES

Yumuşak ve kaygan kumaşlardaki hassas drapeler ile büyüleyici bir akşam. Bu, tasarımcı Hüseyin Çağlayan’ın ikinci demi-couture koleksiyonunda Vionnet’den verdiği mesajdı.
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Bu sadece asil detayların oluşturduğu taze bir görüntünün hafif zarafeti değildi. Aynı zamanda mercandan, bayrak kırmızısına kadar kırmızının farklı tonlarından oluşan palet tasarımcının Sonbahar koleksiyonuna zenginlik katıyordu. 
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
Hüseyin Çağlayan daha önceleri desen olarak kullandığı karmaşık bir grid üzerinde çalışmıştı. Bu defa geometrik yeteneklerini gösterdiği elbiselerin üzerinde daire şeklinde kesikler ve dantel süsü verilmiş pililer var. Yumuşak kumaşlar pililenmiş, kıvrılarak kuyruk oluşturacak şekilde düğümlenmiş. Ve başka bir moda hazinesinin yeteneğini işaret ediyor: Fortuny
 
Fotoğraf kredisi: Indigital
 
En dramatik olan ise krokodil kuyruğu şeklindeki çalışmaydı. Ama tüm bunlar hile değil. Vionnet’nin çağdaş ama asil gözükmek isteyen sofistike kadın müşteri profiline ulaşmasına yardım edebilecek couture efektleri.
 
Gelecek sezon, tasarımcının terzilik yeteneklerini antrenmandan geçirdiğini görmek iyi olabilir. Ama moda adına akıcılık olarak değerlendirildiğinde iyi bir şovdu.
 
 
Çeviri : Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar