30 Ocak 2016

Viktor & Rolf: Giyilebilir Sanat Mı?

YAZI: SUZY MENKES

Viktor-Rolf-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Modayı bir sanat olarak ele almaya en tutkulu biçimde bağlı olanlar kuşkusuz Viktor & Rolf ikilisi. 2015 Sonbahar/Kış couture sezonunda, seyirciler, çerçevelenmiş kıyafetleri mankenlerin üzerinde görüp daha sonra Viktor & Rolf ikilisinin bu kıyafetleri mankenlerin üzerinden çıkararak duvara astıklarına şahit olunca çok şaşırmışlardı.  

Viktor-Rolf-Suzy-Menkes-Vogue

Viktor & Rolf'ün Sonbahar/Kış haute couture sezonu için tasarladıkları "Katlanmış çerçeve" görünümlerinden biri. 

Fotoğraf: Indigital 

Rolf Snoeren ve Viktor Horsting bu sezon da, ne günlük giyime ne de herhangi bir özel güne uyabilen garip tasarımlarla karşımızdalar.  

Kübizm'den ve form üzerine yaptıkları çalışmalardan etkilenen tasarımcılar kıyafetlerden heykeller yaratmışlardı. En azından defile notlarında öyle yazıyor. Gerçekte, bol miktarda beyaz pike kumaşın bazen taşınması zor ve sert elbiselere dönüştürüldüğünü görüyoruz; bu elbiselere çoğu zaman bir yüz, ağız veya göz şekli verilmiş.  

Viktor-Rolf-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Bütün bunlarda Picasso'nun izlerini görüyoruz ki o, başarılı bir şekilde kıyafete dönüştürülmesi zor bir ilham kaynağı.  Yine de, tasarımların bazıları sanatsal bir dışavurum olarak inanılmazdı. Bu modüler elbiselere kremşantiden yapılmış heykeller gibi şekil vermek ne kadar akıllıca! Bu elbiseler, defile notlarında, "pike kumaşından polo tunik elbise" olarak tanımlanıyordu, bu da yaratılan efektlerin ne olduğuna dair bir fikir sağlıyordu.  

Viktor-Rolf-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Viktor & Rolf'le ilgili sorun olarak gördüğüm şey, tasarımlarının giyilemeyecek kadar kavramsal kalması. İkilinin çok iyi satışlar yapan başarılı parfümleri, onlara giyilemeyen sanatsal kıyafetler tasarlama özgürlüğünü tanımış olabilir. Ama bunu couture olarak görmek çok zor. Haute couture bir süredir modanın deney alanı gibi görülüyor fakat giyemeyeceğiniz kıyafete yüksek moda diyebilir misiniz? 

Belki de bu fazlasıyla grafik olan tasarımlar, bütün suratı kaplayacak şekilde değil ama kazakla giyilebilecek bir etek şeklinde tasarlanabilir. 

Viktor-Rolf-Suzy-Menkes-Vogue

 Fotoğraf: Indigital 

Bu moda anlayışı bende bir deja vu hissi de yaratmadı değil. Yves Saint Laurent de zamanında sanatçı Piet Mondrian'ın tablolarından esinlendiği elbiseler tasarlamıştı. Bu, 50 yıl önceydi. O zamanla aradaki tek fark ise o elbiseleri gerçekten giyebiliyor olmanızdı. Şimdiyse bu heykelsi tasarımlar sizi giyiyor.  

Viktor & Rolf İlkbahar/Yaz 2016 Haute Couture Koleksiyonu

 

ETİKETLER: VİKTOR & ROLF