12 Eylül 2016

Victoria Beckham'ın Stili Velvet Underground

YAZI: SUZY MENKES

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue-Spring-Summer-2017

Victoria Beckham 2017 İlkbahar/Yaz 

Fotoğraf: Indigital

 

Victoria Beckham'ın şık ve keskin siluetlerinin ardında ortaya çıkmayı bekleyen romantik bir ruhun olduğunu kim tahmin edebilirdi ki?  

Bu sezon, tasarımcının asil ve modern stilinin zıttı bir koleksiyonla karşı karşıyayız, öyle ki Victoria'nın "nane" diye nitelendirdiği canlı yeşil-mavi renklerindeki kadife parçalar bile var bu koleksiyonda. Tıpkı diş macununu andıran renklere sahip kadife etek, düz yaz çizmeleriyle kombinlenmiş. Her şey bana "velvet underground"un 21. yüzyıl versiyonu gibi geliyor. 

Beckham'ın düz ayakkabılarla ve İlkbahar/Yaz 2017 için tasarladığı kıyafetlerle podyuma çıkması herkesi şaşırttı. Gerçekten de, tasarımcının yaratıcı stili son derece rahat bir görünüme kavuşmuş.

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue-Spring-Summer-2017

Fotoğraf: Indigital

Daha önce kesimlere yoğun olarak odaklanan Victoria Beckham, bu sezon ilk kez kumaşın dokunsal niteliğine odaklandığı bir koleksiyon hazırlamış ve bununla ilgili, "Klasik, geleneksel kumaşları alıp, onları buruşturduk, yıkama işleminden geçirdik, pilelendirdik, parlattık ve büzdük," diyor, "Bildiğimiz, alışık olduğumuz kumaşlara yeni ve taze bir nitelik kazandırmaya çalıştık." 

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue-Spring-Summer-2017

Fotoğraf: Indigital

Aslında VB defileleri hep aynı çıkış noktasını izler. Kıyafetler, Victoria Beckham'ın kendi giyeceği türden, kendi stiline yakın bir biçimde tasarlanır. Hatta bu durum, çoğu kadın tasarımcı için geçerlidir (Miuccia Prada hariç tutulabilir belki).  

Beklendiği üzere, Victoria'nın eşi David ve fotoğrafçı oğlu Brooklyn seyirciler arasında yerlerini almıştı. Ama bu defile nedense biraz daha farklıydı, bunun bir sebebi de defilenin 11 Eylül'de, 2001'de İkiz kulelerinin bombalandığı tarihte düzenlenmesi olabilir. 

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue-Spring-Summer-2017

Ben de lila rengini çok seviyorum! Hem de neredeyse David ve Brooklyn Beckham'la yan yana oturmayı sevdiğim kadar. Ve, evet, doğru bildiniz, sağ köşedeki kişi de telefonuyla uğraşmakta olan Anna Wintour.

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue

Bu yüzden, defile başlamadan önce bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Kıyafetler de bu özel günün ruh haline uygundu: masum beyaz renkler; yürürken hafifçe sallanan zarif etekler; lila, turkuaz ve turuncu renklerdeki elbiseler... Yaz siluetleri oldukça taze bir hava taşıyordu ve günlük kıyafetlerde zaman zaman çiçek desenlerine rastlanıyordu. Her şey çok yerli yerinde ve klastı. 

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue-Spring-Summer-2017

Fotoğraf: Indigital

Victoria son olarak, "Bu sezon, her şeyin başlangıç noktası kumaştı. Bütün parçalar, mesela örgü olanlar, birbirlerinden ayrı üretildi, ama bir araya gelince oluşturdukları havayı seviyorum," diyor, "Kumaşları bu derece ilgi çekici hale getirmeye çalıştığıma göre, insanlar da onları giymeyi tercih edeceklerdir."  

Victoria Beckham 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

ETİKETLER: VİCTORİA BECKHAM , DAVİD BECKHAM , BROOKLYN BECKHAM , SUZY MENKES