15 Şubat 2016

Victoria Beckham: Deneysel ve Cesur

YAZI: SUZY MENKES

New York Moda Haftası'ndaki defilesinden sonra Victoria Beckham'a sorduğum ilk soru, koleksiyonundaki turuncu/kahverengi renklerin ve sert dokuların ilham kaynağının Afrika olup olmadığıydı. Tasarımcı, bu soru karşısında şaşkına döndü. 

"Afrika mı!" dedi, "Bunu hiç düşünmemiştim ama oraya Birleşmiş Milletler'le beraber yürüttüğümüz hayır işleri için sık sık gidiyorum."  

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue

Victoria, eğlence sektöründen moda dünyasına geçtiğinden beri ilk defa bir koleksiyonunda içgüdüleriyle hareket eden o tasarımcı ruhu hissettim. Podyum halısındaki desenlerin renkleri ve aynı renklerin kolay giyilebilir, yünlü kabanlarda ve balon elbiselerde görülmesi, tasarımlarındaki tek yenilik değildi.  

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Kumaşların kat kat kullanılması, vücutta pencere gibi açılan zeki kesimler ve rahat korseler de tasarımcının denediği yeniliklerden. 

Victoria, "Korse elbiseleri seviyorum, kariyerimin başlangıcını yaptığım 10 elbise de korse elbiseydi. Şimdiyse o şekillendirmeyi ve imza haline gelmiş silueti alıp geliştiriyorum," diyor ve, "Ve bence, bunu yapmanın en iyi yolu korseyi yünden yapmak," diyor.  

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Dikkate değer bir şekilde, Victoria da defilenin sonunda kıvrımlı bir kokteyl elbisesi veya topuklu ayakkabı değil, geniş bir kazak, pantolon ve sneaker giymişti.

Her zaman olduğu gibi, Beckham ailesinin David Beckham ve dört çocuklarından oluşan bütün üyeleri defileyi izlemeye gelmişti.   

Victoria-Beckham-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: @SuzyMenkesVogue 

Özel dikimli kabanlar çok ilgimi çekti, bunlar Céline'in kabanlarına çok benziyorlardı ama kendilerine özgü farklı bir kesimleri ve şekilleri vardı. Tasarımcı buna "eskilere dayanan herringbone görünümü" diyor. Sedef düğmeler ise görüntüye parıltılı bir cazibe katmış. Victoria aynı zamanda kalçanın altından, dizlere doğru kabartılmış balon etekleri de sık sık kullanmıştı, ama genellikle koleksiyonunun odak noktası olan gece elbiselerini bu sefer göremedik. Elbette, seçim onun.   

Beckham'ın markası gittikçe büyüyor ve gelişiyor çünkü o sadece kendisini düşünmüyor, kişisel estetik anlayışının ötesine geçiyor. Sivri uçlu ve düz ayakkabılar, hiç Victoria Beckham tarzı değildi ama Victoria defilede onları kullandı.  

Moda dünyasında sadece cesurlar ayakta kalır. Şöhretini ve aile ününü bir kenara bırakalım, Victoria bir tasarımcı olarak meydan okumaya hazır.  

 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , VİCTORİA BECKHAM