08 Aralık 2018

Victoria Beckham Artık Bir Küratör!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Victoria Beckham

Fotoğraf: Chris Floyd

2018, Victoria Beckham için sanat dolu bir yıl oldu. Geçtiğimiz Haziran ayını hatırlayalım. Dover Street'teki butiğinde, Sotheby's ile birlikte bir resim sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Rubens, Cranach ve Larkin gibi Old Masters unvanıyla tarihe altın harflerle yazılmış sanatçıların ikonik eserlerini sergileyen Beckham, modanın sanat ile kurduğu derin ilişkiyi de yeniden gündeme getirdi. İngiliz Vogue'una verdiği bir röportajda sanat tarihine büyük ilgi duyduğunu ve özellikle Old Masters hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmak istediğini söylemişti. Haziran'dan bu yana sanat anlamında da boş durmayan Beckham, küratörlüğünü üstlendiği ikinci sergiyle karşımızda.

Vigee

Fotoğraf: ELISABETH-LOUISE VIGÉE LE BRUN PARIS 1755 - 1842 PORTRAIT OF MRS. SPENCER PERCEVAL, NÉE JANE WILSON (1769-1844), PASTEL ON PAPER, SIGNED AND DATED LOWER RIGHT

Üstelik bu sefer tarihin en önemli kadın ressamlarının eserlerini sergiliyor. Angelika Kauffmann, Elisabeth Louise Vigée Le Brun, Fede Galizia ve Marie-Victoire LemoineFemale Triumphant başlığı altında bir araya getirilen eserler hakkında "Sotheby's'in bu projesini duyar duymaz, kendileriyle ikinci bir iş birliği yapacağımı biliyordum. Bu eserlerin tarifi yok. Hepsi güçlü ve cesur kadınların imzasını taşıyor. Koleksiyonlarımla hemcinslerimi güçlendirmeye yönelik çalışan bir tasarımcı olarak, bu kahraman kadınlarla benzer bir etki yaratmak istiyorum" diyor, Beckham.

Vigee

Fotoğraf: ANGELIKA KAUFFMANN, R.A. COIRA 1741 - 1807 ROME PORTRAIT OF LADY GEORGIANA SPENCER, HENRIETTA SPENCER AND GEORGE VISCOUNT ALTHORP OIL ON CANVAS

Şimdilik yalnızca dört sanat eseriyle gerçekleşen bu projenin devamı gelebilir. Büyük bir sergiye bile dönüşebilir, hatta bir kapsül koleksiyon ortaya çıkabilir. Gelecek Ocak ayında David Beckham ile birlikte New York'a gitmeyi planlayan tasarımcı, bakalım Sotheby's ile nasıl bir ittifak gercekleştirecek. Merakla bekliyoruz.

 

ETİKETLER: VİCTORİA BECKHAM , OLD MASTERS , SANAT , SOTHEBY'S , FEMALE TRİUMPHANT