10 Ağustos 2010

Victoria Beckham

Bir moda tasarımcısı olarak dört sezondur moda otoritelerinden tam destek aldı. Los Angeles'ta yaşıyor, Londra'da çalışıyor. Sevin ya da sevmeyin: O her yere yetişiyor ve hep zirvede. Victoria Beckham, Vogue Türkiye'nin Ağustos sayısında.  

 

Vogue Türkiye için yaptığınız çekim nasıl geçti?

Türk tasarımlarının imzasını taşıyan elbiseler giydiğim için çok heyecanlıydım. Provalarda tüm elbiseleri yakından görme, inceleme fırsatı buldum. Türk tasarımcılarının çoğunun, baskın avangart bir stili var. Erdem ve Hakaan'ı zaten biliyordum, bu çekim sayesinde diğer Türk tasarımcılarının işlerini de tanımış oldum. Ayrıca tüm bu elbiselerin tarz olarak Ellen'in fotoğraf sanatıyla çok uyum sağladığını düşünüyorum.

(Çekim arkası görüntüleri için tıklayın.)

 

Normal yaşamınızda giyinirken neleri dikkate alıyorsunuz peki?

Kendimi giysilerim aracılığı ile ifade etmekten çekinmiyorum. Kurallara göre değil; hissettiğim, sevdiğim gibi giyiniyorum. Moda benim için bir oyun. Stilimi değiştirmek de bunun bir parçası. Bu yüzden giyim tarzımı, saç ve makyaj alışkanlıklarımı yıllar içinde sürekli yeniliyorum. Bana göre aksini düşünmek, çok sıkıcı.

 

Başından beri hep modaya yakın durdunuz. Hep 'Posh Spice'tınız... 

Bir imaj sattığımın fazlasıyla farkındayım, ancak bu imajımı korumak için çok uğraştığımı söyleyemem. Olmadığım biri gibi görünmeye çalışmadım hiç. Spice Girls zamanında bile insanlar benim moda seçimlerimle yakından ilgilendiler. Çünkü moda, benim için her zaman bir tutkuydu. Bir pop star olarak ünlendim ve şimdi evliyim. Ancak insanlar moda alanında yaptıklarımı kabul etti. Çünkü bu çok gerçek ve çok dürüstçe geliyor. Moda, başından beri iç içe olduğum bir dünya. Yaptıkça öğreniyorum, sevdiğim işi istediğim şekilde yapıyorum, bu kadar basit.

 

Fiyat etiketi 1500 ile 3600 Dolar arasında değişen 400 elbise; Harrods, Selfridges, Bergdorf Goodman, Neiman Marcus gibi mağazaların vitrinleriyle buluşmasının ardından çok kısa bir sürede tükendi. Mağazaların verdiği yeni sipariş talebine neden olumsuz yanıt verdiniz?


Victoria Beckham kadınının ayrıcalığını koruma taraftarıyım. Elbiselerimi giydiklerinde kendilerini özel hissetmeliler. Ayrıca küçük bir ekibim var ve fiziksel olarak da daha fazla üretmemiz zor. Üretimin Londra'da kalmasını istiyorum. Ama tüm bunlar içinde benim için her şeyden önemlisi kaliteden asla ödün vermemek. Bu elbiseler dikişinden tutun, iç astarlarına kadar tüm detaylara büyük özen gösterilerek elde hazırlanıyor. Kumaş ve tüm tamamlayıcı parçaları kategorilerinin en iyilerinden seçiyoruz. Her şeyi kontrol altında tutabilmek için üretimin çok büyümemesi lazım.

 

Defile neden yapmıyorsunuz?

Çünkü henüz o seviyeye geldiğimi düşünmüyorum. Bunlar, kişilerin dokunup yakından bakarak üzerinde çok çalışılmış detayları gözlemleyebileceği, birebir sunumla takdim edilebilecek elbiseler. Ben bu elbiseleri satıyorum. Ve satmaya devam etmeliyim ki, büyüyeyim. Hem marka olarak, hem de yaratıcılık anlamda... Bir gün muhteşem bir şov ile moda otoritelerinin karşısına çıkmayı isterim tabii, ancak henüz oraya varmadım.

 

Tasarım ve üretim sürecinde hep başındasınız. Nasıl işliyor bu süreç?

Stüdyomda ben ve materyaller arasında gerçek bir oyun havası hâkim. Koleksiyonlar için hazırlanırken çok araştırma yapıyorum. Çok sık seyahat ettiğim için gördüğüm ve bana ilham veren şeyleri daha sonra kullanmak üzere not alıyorum. Bir elbisenin fikir olarak doğuşundan, kumaşla vücut buluşuna kadar her aşaması için çalışmak ve üretmek beni çok mutlu ediyor. Tasarım aşamasında benimle birlikte çalışan bir kişi daha var. Küçük ama harika bir takımız. Tüm bunları başka şekillerde yapmayı hayal edemezdim.

 

Victoria Beckham kadını bu sezon nasıl görünüyor?

Renk paleti Dick Tracy çizgi romanından etkilenerek yaratıldı. Tarçın rengine yakın sıcak turuncular, çivit mavisi ve turkuaz mavisi elbiseler var. Karikatürleri flulaştırarak olabildiğince soyut hale getirdik ve pikselli desenler elde ettik. Desen konusunda henüz yolun çok başındayım ama kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu yüzden desenlerin çok karmaşık olmamasına, desenler için kullanılan renklerin çok baskın olmamasına özen gösteriyorum.

(Koleksiyonu görmek için tıklayın.)


Victoria Beckham'ın hayatında müziğin yeri artık kalmadı sanırım?

Spice Girls'ten kızlarla halen görüşüyorum. Geçmişe saygım var. Çok da eğlendim aslına bakarsanız. Ama bir daha asla şarkı söylemeyeceğim. Hayatımda öncelik ailemde, sonrasında da moda geliyor.

 

Üç yıl önce Spice Girls grubunun bir dizi konser için bir araya gelmiştiniz. Yeniden böyle bir proje olur mu peki?

Müzik dosyasını kariyer anlamında tekrar açmayacağım konusunda netim. Bu konser sayesinde çocuklarımın annelerini bir popstar olarak sahnede görmelerini istedim. Onlar için de unutamayacakları bir anı oldu.

 

-Zeynep Yapar

İlgili Başlıklar