09 Şubat 2018

Vetements Eski Kıyafetlerinizi İstiyor!

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Vetements

Vetements moda endüstrisinin iş yapma şekillerini değiştirmek için, piyasaya karşı kendine has bir duruş sergileme evresinde. Aşırı üretim konusundaki hassas konuyu çözmek için bir takım çözümler geliştiren markanın tasarımcısı Demna Gvasalia, kısa bir aradan sonra podyumlara geri dönmesinin ardından en yeni projesini açıkladı.

Sürdürülebilirlik ile ilgili önemli adımlar atan ve bunu tüm endüstriye aşılamaya çalışan tasarımcı, bu soruna, insanların yanlış bakış açısıyla baktığını belirtti. ‘Eğer bir dükkana girdiğinizde satışa sunulan bir şey görürseniz aşırı üretilmiş demektir’ diye de ekledi.

Vetements

Bir yıldan uzun bu süredir proje üzerinde çalışmakta olan Gvaslia, büyük moda markalarının stoklarını bağışlamalarını istediğini ancak bu harekete kimsenin katılmak istemediğini dile getirdi. ’Tek bir marka değil; gerçekten muazzam büyüklükteki şirketler. Herkes, satabileceğinden daha fazla kıyafet yaptığını itiraf etmekten korkuyor. Aşırı bir üretim var, bunların bir kısmı büyük indirimlerle satılsa da geriye ölü stoklar kalıyor' diyerek endüstriye seferberlik çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında New York'taki Saks'ın vitrinlerini devralmasının bir yansıması olan olay, 8 Şubat-2 Mart tarihleri ​​arasında Harrods'un pencerelerinde yaşanacak. Daha önce de olduğu gibi, hem çalışanlar hem de halk, eski giysilerini bağışlayabilecek.

Vetements

'Markaların bugün daha sürdürülebilir olması için, basit bir şey yapmaları gerekiyor: arzların taleplerini karşılamaya çalışıyorlar. Tıpkı açlık dolu bir dünyada yiyecek atmak gibi. Gezegenimiz bizden dolayı hasta, çünkü gelecek kuşakları düşünmeden, gittikçe daha çok istiyoruz' dedi. Ve bu durum müşteri için de geçerli, 'Düşünün, bu kıyafetlerin hepsine gerçekten ihtiyacınız var mı?' dedi.

Vitrinlerde sergilenmesi için giysilerle katkıda bulunan herkes, projeye katılımlarının simgesi olarak, yüzde yüz geri dönüştürülmüş plastik şişelerden oluşan özel bir VETEMENTS HARRODS bileklik alacaklar. Buna ek olarak, gelirler, hayır kurumu olan NSPCC'ye bağışlanacak.

ETİKETLER: VETEMENTS , HARRODS , DEMNA GVASALİA