12 Mayıs 2015

Ve Nicolas Ghesquière

YAZI: SUZY MENKES

Kaliforniya Palm Springs'te düzenlenen güçlü bir Louis Vuitton tatil koleksiyonu defilesiyle Ghesquière, Balenciaga'daki fütürizmini Vuitton'da yaratıcı modernizme dönüştürdüğünü kanıtladı. 1973'de John Lautner tarafından tasarlanan "Uzaya Yolculuk" temalı evden ilham alan 43 yaşındaki Ghesquière, kendi kişisel estetik anlayışını Louis Vuitton'la birleştirebilmeyi başarmış. 
 
Fotoğraf: Louis Vuitton 
 
Balenciaga'da sanat direktörü olarak geçirdiği 15 yıldan sonra, 2 sene önce Louis Vuitton'daki kariyerine hafif bir başlangıç yapmıştı. Ama Palm Springs'teki çöl güneşi olmasaydı bile, Ghesquière'in LV koleksiyonlarının gittikçe daha çok ışık saçmaya başladığını söyleyebiliriz. Ara sezon olarak tanımlanabilen tatil koleksiyonlarının defileleri, genelde çok uzak yerlerde düzenlenir, örneğin Chanel geçen hafta Seoul'da defile düzenledi, Dior'un defilesi de Cannes'da gerçekleşecek. 
 
Katalog'tan... 
Fotoğraf: Juergen Teller 
 
Çorak dağların üzerinden batan güneşi izlerken Nicolas'la sohbet ettik. Bu koleksiyonun ani bir hevesten ziyade, 15 sene önce modern binaya gözünü ilk diktiğinden beri tohumlarının atılmış olduğunu açıkladı.   
 
İngilizce dil yeteneği de tıpkı modada yarattığı yenilikler gibi ileri düzeyde olan Nicolas'ı kendi ağzından dinleyelim. 
 
Suzy: Daha önceden bu binayı duymuş muydun ya da Palm Springs'e gelmeden önce de biliyor muydun? 
 
Nicolas: Evet, evi biliyordum. O kadar modernizmin sembolü haline gelmiş bir ev ki orayı hep hayal etmişimdir. 15 sene önce Palm Springs'e geldim. Komiktir, ev sanki şehrin kalesi gibi duruyor, teatral bir havası var. Orada durup eve baktığımı hatırlıyorum da şeklinden ne kadar da etkilenmiştim! Ne olarak kullanıldığını merak etmiştim. Elbette, hızlı bir şekilde evin John Lautner tasarımı olduğunu ve Bob ile Dolores Hope'a ait olduğunu öğrendim.  
 
Birkaç hafta önce tatil koleksiyonu için mekan ararken evi tekrar gördüm ve "İşte budur, defilemi burada düzenlemek istiyorum" dedim. Çok iyi muhafaza edilmiş bir yer, orada çok sık etkinlik düzenlenmiyor. 
 
Louis Vuitton'a ilk başladığımdan beri seyahatle alakalı olması gerektiğini düşünüyordum. Bugün, insanlar sadece anıtlar için değil mimari yapıları görmek için de çok seyahat ediyorlar. Louis Vuitton'ın keşif ve seyahat kısmının mimariyle birleştirilebileceğini düşünmüşümdür hep. 
 
Miranda Kerr, Alicia Vikander, Michelle Williams, Nicolas Ghesquière, Nathalie Emmanuel, Britt Robertson ve Adele Exarchopoulos tatil koleksiyonunu görmek için bir araya geldiler.
Fotoğraf: Louis Vuitton 
 
Seni ve herkesi buraya getirmek, Louis Vuitton'ın uzaya yolculuk deneyimini yaşatabilmek istedim. Ama tatil koleksiyonunun yanı sıra aynı zamanda bu güzel mimari yapıyı keşfedebilmenizi de istedim. 
 
Dijital görüntülerin güç kazanmasıyla, gerçeklik başka bir deneyime dönüştü. Bir şeyleri dijital ortamda keşfettikten sonra gerçeklikte de görmek istiyorum. Bence bütün bu görüntülerin dijital sayesinde bütün dünyaya ulaşabildiğini bilmek güzel bir şey. İnsanları sorgulamaya davet ediyor, daha fazla şey keşfetmeye teşvik ediyor ve bu iyi bir gelişme.  
 
Suzy: Peki modayı daha fütüristik yaparak onu da bu dijital dünyaya dahil etmekle ilgili ne düşünüyorsun? Balenciaga'da olduğun zamanlarda öyle yapmıştın. 
 
Nicolas: İleriye dönük düşünmeyi seviyorum. Ama evi ilk keşfettiğim zamanlarda aynı zamanda beraber yaşayan ve gelişen kadın toplulukları üzerine fikir geliştiriyordum. Evin bu konuda bende büyük etkisi oldu. Ayrıca ben Kaliforniya'da, hatta Amerika'da bir yabancıyım, yani, iyi bir yabancı olarak her şeyi algılamaya, içime çekmeye çalışıyorum. Meraklıyım ve yeni şeyleri kendime özgü yapmanın yollarını arıyorum. Koleksiyonu ele alırsak Palm Springs'te bile son derece Fransız oldu! Ama aynı zamanda Amerikan çağrışımlarını görmek mümkün. 
 
Evle ilgili ilginç bulduğum bir başka şeyse  sert bir mimari yapısı varken aynı zamanda modernizm ve 50'ler havası taşıyabilmesi. Bob ve Dolores Hope buraya taşındıklarında zaten belli bir olgunluğa erişmişlerdi bu yüzden 50'ler tarzı bir zevkleri vardı. Odaların bazıları, özellikle de çiçekleri ve duvar kağıtlarıyla banyolar, tamamen 50'ler tarzında. Minimalizm, sertlik, şirinlik ve renklilik arasındaki bu tezat ilişkisini sevdim. Koleksiyonum da bunu yansıtıyor.  
 
Suzy: Peki ne zaman buraya gelip evin içini gördün? 
 
Nicolas: Şubatta. Charlotte Gainsbourg'la seyahatle ilgili bir Louis Vuitton sergisine gelmiştim. Yapılacak bir şey olduğunda LA'ye gelmek çok güzel. Sonra da Palm Springs'e evi görmeye geldik. 
 
1973 Jonh Lautner tasarımı, Bob ve Dolores Hope'a ait evde defile mekanına dönüştürülen kısım. 
Fotoğraf: Louis Vuitton 
 
Suzy: Balenciaga'daki kariyerin boyunca yansıttığın fütürizm daha çok fütürizmin 60'lı yıllarda nasıl algılandığıyla ilgiliydi. Hala öyle düşünüyor musun? 
 
Nicolas: Bence o bakış açısı artık bitti, onunla yeterince çalıştım ve kaynaştım. Ama şimdi kafamda başka türlü kadın kahramanlar var. Bazıları fütüristik kadınlara benzerken diğerleri günlük her yerde rastlayabileceğimiz kadınlar gibiler. Kadınları belli kalıplarla kafamda canlandırdığımı söyleyebilirim ama hepsini aynı düşünmüyorum, farklı karakterleri dikkate alarak onları da yansıtmaya çalışıyorum. Keskin hatları seviyorum, bu konuda yalan söylemeyeceğim! Kafamızda belli şeyleri, keskin ve ilgi çekici şeyleri, canlandıran mimariyi ve yapıyı seviyorum. 
 
Suzy: Peki ya meşhur Louis Vuitton çantaları? Onları sonbahar/kış 2015 ana koleksiyonunda gösterdin, uzay çağı aksesuarları gibi gözüken küçük kare gümüş rengi çantalar. 
 
Nicolas: O sert küçük sandıkçıklardan mı bahsediyorsun? Bazılarını Palm Springs tarzına uyarladık. Koleksiyonda siyah palmiyeler ve çöl hissi bulabilirsiniz. Ama aynı zamanda Louis Vuitton çantalarına bakmakta olduğunuzun da bilincindesinizdir. Kendi damgamı vurduğum için iyi hissediyorum. Louis Vuitton'da kendi tarzımı yansıtıyorum, zaten benden beklenen de bu: başka bir bakış açısı sunmak. Yani, evet doğru daha meraklı... Yok hayır doğru sözcük "meraklı" değil...
 
Suzy: Daha keşifsever? 
 
Nicolas: Aynen! Daha keşifseverim. Olabildiğince çok şeyi keşfetme hakkını kendimde görüyorum, ayrıca bunu Louis Vuitton gibi bir modaeviyle beraber yapabilmek muhteşem. 15 yıl önce Parker otelinde kalırken gelip bu evi gördüğümde, burada bir koleksiyon sergileyebileceğimi hayal bile edemezdim. Muhteşem olanaklar sayesinde bugün buradayım. Umarım insanları da mutlu edebilmişimdir. 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu
 

 

İlgili Başlıklar