29 Ocak 2016

Valentino Kadifenin Sihrini Geri Getiriyor

YAZI: SUZY MENKES

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Yere serpiştirilmiş çiçek yapraklara ve özellikle de vücuttan akıp giden kadife elbiselere baktığınızda Valentino couture defilesindeki sihri hissedebilirdiniz.   

Gencecik kızlar, uzun saçlarında yaldızlı saç bantlarıyla asil bir şekilde iç içe geçmiş odalar arasında yürüyorlardı. Arka fonda Debussy'nin "Prélude à l'Après-midi d'un Faune"ü ve Lakmé operasından "Flower Duet" çalınıyordu. Valentino'nun kendisi de dahil bütün seyirciler büyülenmişti.   

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Koleksiyonun satış yapma amacı taşımadığı belli, çünkü kıyafetler gerçek hayatta giyilebilecek türde değil. Örneğin, yazın öğle yemeğine giyilecek türden hiçbir şey yok. Bu koleksiyon, daha ziyade, güzelliğe duyulan özlemi yansıtıyor ve el işçiliğinin en iyi örneklerini sunuyordu. Koleksiyonun güzelliği, bu anlamda yıldızlara ulaşmıştı.

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Tasarım ortağı Pierpaolo Piccioli ile, modern dansın ilk zamanlarındaki dansçıların ilham panosuna asılmış fotoğraflarını gösteren Maria Grazia Chiuri, fotoğraflardaki dansçıların vücutlarının ne kadar serbest olduğuna dikkat çekiyor. Fotoğraflarda, kıyafet simyacısı Mariano Fortuny'nin tasarımını giymiş Isadora Duncan da var. Maria Grazia Chiuri, Fortuny'nin o ünlü devore yüzeyli ve renkli yamalı kadife kumaşlarının yeni versiyonlarını yaratmak için şu anki Fortuny şirketiyle beraber çalıştıklarını gururla söylüyor.   

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital 

Koleksiyon, tümüyle elbiselere övgü niteliğindeydi. Çoğunun önünde derin bir V yaka vardı ve hepsi tiril tirildi. Kıyafetler, bazen kol kısımlarının bile uzun olmasına rağmen, vücuttan akıp giderek vücut şeklini ve hareketlerini öne çıkarıyordu.   

Zaman zaman kısa ve geniş etekler de gördük ama onlar pek ikna edici değillerdi. Yine de mankenler sık sık dönerek yürürken, bazen sadece bir ip veya kumaş geçirilmiş, bazense tümüyle çıplak sırt dekoltelerini görmemiz olağanüstü bir etki yarattı. 

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Fotoğraf: Indigital

Yerleri süpüren, bol işlemeli kaftanlar inanılmazdı fakat koleksiyona, bir kıyafet koleksiyonundan çok kostüm koleksiyonu havası veriyorlardı.   

Valentino-Suzy-Menkes-Vogue

Neden vermesinler? Her parça bir kostüm gibi büyüleyiciydi. Öyle bir couture sezonu geçiriyoruz ki sadece kıyafetler vasat gözükmekle kalmıyor aynı zamanda couture'ün ne olduğu da tamamen tartışmalı bir hâl almaya başladı. Böyle bir sezonda, Valentino'nun büyüleyici defilesi moda dünyası için bir nimet gibiydi.    

Valentino İlkbahar/Yaz 2016 Haute Couture Koleksiyonu

 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: VALENTİNO , SUZY MENKES , MARİA GRAZİA CHİURİ