10 Haziran 2018

V&A Müzesinin Yeni İlhamı: Cristobal Balenciaga

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

v&a museum

Cristobal Balenciaga, Doğu Londra'da yapılacak ikinci V&A müzesine ilham kaynağı oluyor. Stratford'daki Queen Elizabeth Park'ta inşa edilecek binanın tasarımını üstlenen O’Donnell + Tuomey mimarlık şirketi, yapıyı couture bir elbise gibi tasarlayacaklarını açıkladı.

O’Donnell + Tuomey şirketinin mimarları Allies ve Morrison’un binayı tasarlarken, Balenciaga'nın imza haline gelen tasarımlarını mimariye uyarlayacak. Vücudu tamamen kaplayan eforsuz bir giysi yaratmak için kolları sıvayan şirketin, V&A müzesinin en popüler öğelerinden olan, Cristobal Balenciaga’nın 1954 yılında tasarladığı X-Ray, ipek gece elbisesinden ilham alıp almayacakları da merak konusu.

V&ABalenciaga'nın 1954 yılında tasarladığı ipek tafta elbisenin X-RAY görüntüsü. V&A müzesi, Londra

Müzenin müdürü Tristram Hunt, verdiği bir demeçte, V&A East müzesinin, birinci sınıf koleksiyonlara nasıl eriştiğini, yeni işbirlikleri, öğrenme ve keşifler için fırsatlar yaratacağını belirtti.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, BBC’nin Senfoni Orkestrası ve Korosu ile BBC şarkıcılarının performanslarını barındıracak 1.1 milyar sterlinlik dönüşümü açıklarken East Bank için, 'Vizyonum, kimsenin, arka planlarına bakılmaksızın, dünya standartlarında kültür ve eğitime  erişebilecekleri bir ortam. East Bank, disiplinler arası çalışmaların ve dünya çapında kurumların fantastik bir işbirliğidir ve bu da büyümeyi hızlandırarak, Londralı gençlerin, yaratıcı kariyerlerini sürdürmelerine ve Doğu Londra'daki toplulukları dönüştürmelerine ilham verecektir’ dedi.

ETİKETLER: V&A , CRİSTOBAL BALENCİAGA , O'DONNELL + TUOMEY