21 Mart 2011

Uzakdoğu rüzgarı

Tasarımcılar, 2011 İlkbahar/Yaz sezonu için koleksiyonlarını hazırlarken hiç kuşkusuz geçtiğimiz hafta gerçekleşen depremin ardından yaşanan ve risk tehlikesi ciddi boyutlara ulaşan bir dizi felaketi öngörmemişti. Dünyanın geleceğini belirleyen bu karamsar tablo arasında iyi niyetli yardım ve destek çalışmalarının sürmesi sevindirici.

Bir yandan da yaklaşan yaz aylarıyla birlikte sezon koleksiyonları da vitrinlerdeki yerini aldı. Tasarımcılar, bu yazın en öne çıkan eğilimlerinden birini  Uzakdoğu olarak belirlemişti.

Saça takılan kiraz çiçeklerinden origamik piliselere, samuray tulumlarından kaplan desenlerine, taekwando kuşaklarından geniş paçalı hakama pantolonlara, vücuttan dökülen haori ceketlerden tahta nalın getalara, geleneksel geyşa kıyafetlerinin renk paletinden kimonoların işlemelerine, Nintendo oyun karakterlerinden Manga figürlerine kadar Uzakdoğu kültürü pek çok tasarımcıyı etkisi altına almış durumda.

Podyumda bu rüzgarın en temel sebeplerinden biri de Jason Wu, Derek Lam, Richard Chai, Phillip Lim, Anna Sui, Rei Kawakubo, Alexander Wang, Tsumori Chisato, Thakoon ve Prabal Gurung gibi kökleri o coğrafyaya dayanan tasarımcılar. Ve tabii ki podyumlarda boy göstermeye başlayan Du Juan, Tao Okamoto, Shu Pei, Liu Wen ve Fei Fei Sun gibi modeller...

Bu yaz Uzakdoğu'nun etkisi altına aldığı moda tasarımcıları bakın önünüze neler sunuyor.Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: 2011 YAZ TREND