23 Şubat 2010

Ümit Benan

Genç ve başarılı tasarımcı Ümit Benan, Vogue Türkiye'nin ilk sayısında. Zeynep Yapar sordu; Ümit Benan yanıtladı.

 

 

Senin siyahın lacivert mi Ümit? 2010 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda Kübalı mafya baban hiç siyah giymiyor.

Bugüne kadar üç koleksiyon, 500 parça kıyafet yaptım; hiç siyah yok. Takımlarım bile lacivert. Yaklaşık altı senedir siyah bir parça giymedim. Özellikle değil, siyah kullanmamak takıntı oldu. Fakat bu aralar siyahla ilgili başka hislerim var. Gelecek koleksiyonu baştan aşağı siyah bile yapabilirim. Yaz koleksiyonumda ise modelden istediğim Pablo Escobar'ın sağ kolunu canlandırmasıydı. Buradaki mafya babası karakteri farklı. Birini vurduğunda “Ben ne yaptım?” deyip çıldıran, panikleyen, eli titreyen bir adam. Kendini ciddiye almıyor, komplekslerinden fazlasıyla arınmış. Kırmızı şort, şalvar pantolon, kısa paça takımlar, tulum, yeşil penye takım elbise giyebiliyor.

Sakalından olsa gerek, modelin Mauro sana çok benziyor.

Evet. Dergiler de haber yaparken onu ben zannetmişler ve yazarken bana da sormamışlar. İlk defa GQ İtalya'da çıktı. 16 tane fotoğraf kullanıp “Ümit Benan'ı yukarıdaki fotoğraflarda fazlasıyla görebilirsiniz,” demişler. GQ Almanya da arayıp “Ümit'in şu fotoğrafını yollar mısınız koleksiyondan,” diyor. Annem bile “Oğlum sen değil misin bu?” deyince, pes ettim.

Modeller hiç giydirilmiş gibi durmuyor. Adam giyinmiş, evden çıkmış gibi…

Amaç bu. Kıyafetler karakterden baskın görünmemeli. Kalite, dikim, kumaş ve fiyat açısından Tom Ford ceketten hiç farkı yok, ama görünüşte var. Tom Ford ceket, “Benim milyar dolarım var,” diye bağırır; benim ceketimde ise öyle bir şey yok. Çünkü vermek istediğim mesaj bu değil.

Tasarımlarını alan kadınlar var mı?

PR çalışmalarını yürüten Nuro takım elbisemi giydi. Japon Vogue'un Moda Direktörü Anna Dello Russo da ondan görüp aldı. Çok uzun, kaşmir bir kazağım var. Kadınlar kazağı elbise niyetine stilettolarla giyiyor. Uçakta şık görünmek için pijama takımlardan alan oluyor. Bundan önce hep kadın tasarımında çalıştığım için, erkeği bozmayacak feminen detaylar kullanıyorum. Belki de bu yüzden, tasarımlarım kadına da yakışıyor ve ilgi görüyor.

Tasarımlarını giymesini istediğin bir kadın var mı? Penélope Cruz lacivert beyaz takımını giyip kırmızı ruj sürse şahane olmaz mı?

Yok öyle bir kadın. Penélope Cruz ile seve seve çıkarım, ama çizerken hiç düşünmem onu, hayatta!

Kimi düşünürsün?

Bilmiyorum. “Erkek mi kadın mı yapayım?” diye düşünürken problem de buydu. Bugüne kadar o çizmek istediğim kadını görmedim. Zaten netleştirmeye çalıştığım mesele de bu. Bu imaj kafamda net olduğu gün, kadınlar için tasarlamaya başlarım.

 

İlgili Başlıklar