04 Ekim 2011

Tolga Turan

Geçen İstanbul Fashion Week'te Studio Kaprol-Coke Design defilesinin tek erkek giyim koleksiyonunu hazırlayarak iyi bir çıkış yaptı. İstanbul'da Marmara Üniversitesi, Londra'da Central Saint Martins'te modaya kafa yordu. Hatrı sayılır yerli tekstil firmalarında uzun mesailer harcadı. Tolga Turan, giyim sektöründeki başarılarına şimdi tasarımcı kimliğiyle de göz kırpıyor.

 

Tolga, IFW'de gerçekleşen Studio Kaprol karma defilesinde podyuma çıkan tek erkek koleksiyonuna imza attın. Fakat daha öncesinde tekstil sektöründe uzun bir geçmişin var. Anlatabilir misin kısaca?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun olur olmaz, stajımı tamamladığım Damat-Tween'den çağırıldım. 2002 yılında hazır giyim sektörüne adım atmış oldum. Sonrasında Arzu Kaprol ile Network kadın koleksiyonu çalışmamız oldu ama eğitimime Londra Central  Saint Martins'i de ekleme isteğimden ötürü bir yılını tamamlayamadı.

 

Londra'da neler yaptın?

Londra'da kaldığım süreçte 'punky' sokak stili diyebilecegimiz Trash Kulture markasında koleksiyon yöneticiliğini üstlendim. İstanbul'a döner dönmez kendimi Arzu Kaprol defilesinin kulisinde buldum. Üç sene kadar Arzu'yla çok keyifli birçok projede beraber çalıştıktan sonra 2006'da Mudo'ya geçtim. Mudo'nun genç markası FTS 64'ün erkek koleksiyon yöneticisi olarak kariyerime devam ediyorum.

 

Studio Kaprol defilesinin ardından basında Arzu Kaprol'ün asistanları olarak lanse edildiniz. Bu işin tam gerçeği nedir?

Evet, genelde tüm çıkan haberlerde Arzu'nun asistanıymışım gibi bir algı oluştu. Ama dediğim gibi altı sene önce beraber çalışmaya ara vermiştik. Bu özel proje teklifini açtığında da onu kırmayarak, hem de o keyifli eski günleri anmak adına kendimi projenin içinde buldum.

 

Bu proje için tasarladığın parçalar satışa çıkacak mı?

Daha bu konuda karar vermiş değiliz. Defiledeki parçaların satılacağı kesin değil, fakat Coke Design adlı bir koleksiyon satışa çıkacak. Ama elbette ki, ben koleksiyonumu insanların üzerinde gördüğüm zaman daha mutlu olacağımı biliyorum.

 

Erkek koleksiyonu yapmanın zor ve keyifli yanları neler?

Maskülen çizgiyi korumaya çalışmak erkek koleksiyonu tasarlamanın başlıca zorluklarından. Artık erkeklerin renkleri daha cesur şekilde kullanmaya başlamasıyla beraber keyifli yanları da çoğaldı tabii. Ben genelde kendim giymekten keyif alacağım görünümleri düşünerek tasarlamaya başlıyorum. Bu şekilde tasarlamak da daha tatmin edici bir hal alıyor.

 

Bir gün senin yaptığın tasarımları giymesini istediğin biri var mı?

Özel biri yok. Beğenen herkes giysin bence.

 

Yurtdışında tarzlarını beğendiğin isimler kimler?

Jeff Bridges, Milan Vukmirovic ve Nick Wooster. Üçü de bence kendi tarzlarını oluşturmuş zevk sahibi erkekler.

 

Senin kendi kişisel giyim tarzını etkileyen ya da tercih ettiğin tasarımcılar var mı?

Genelde farklı tasarımcıların farklı sezonlarını beğeniyorum ama iki sezon üst üste "Yine çok iyi bir koleksiyon olmuş" dediğim bir tasarımcı olmuyor. Benim kendi giyim tarzımı hiç bir zaman belirli bir tasarımcı etkilemedi. Ya izlediğim bir film ya dinlemeye başladığım bir grup ya da okuduğum bir yazı etkilemiştir.

 

Gardırobunda mutlaka bulunan üç temel parça ne?

Siyah blazer ceket, yıkamasız koyu renk bir slim jean ve asla vazgeçemediğim adidas'larım.

 

En büyük hayalin ne?

Anlaştığım ve beraber vakit geçirmekten keyif aldığım dostlarımla ortak bir platform-marka yaratıp birbiri ardına keyifli projeler üreterek hayatımızı kazanmak. Böyle bir yaşam şeklini-tarzını paylaşmayı istiyorum.


Bu ara hangi neler okuyorsun?

Matt Ruff'ın Bad Monkeys adlı kitabını. Genelde yeraltı edebiyatı ve beat kuşağı Amerikan edebiyatı ilgimi çekiyor.


Diline dolanan şarkı?

Fat Freddy's Drop - This Room, Metronomy - She wants.


Son olarak, bizimle paylaşabileceğin heyecan verici yeni bir projen olacak mı?

Sürprizleri severim. :))

 

EDİTÖRÜN NOTU:

IFW'de podyuma çıkan ve Tolga Turan'ın Raw Coke isimli koleksiyonunun da yer aldığı Studio Kaprol defilesi için tıklayın.


-Barış Çakmakçı


ETİKETLER: TOLGA TURAN , ARZU KAPROL , İFW2011