15 Nisan 2015

Thea Porter'ın Bohem Rapsodisi

YAZI: SUZY MENKES

Pazar yerlerinin çarpıcı kokusu, desene duyulan bir tutku, ipek sariler ve çingene elbiselerinden esinlenilmiş süslemeler, ünlü Liberty desenleri... Thea Porter'ın 70'lerde yarattığı tarz, Şam ve Beyrut'ta geçen çocukluğunun reenkarnasyonu.  
 
Abiye kaftanları ve çingene elbiseleri İmparatoriçe Farah'tan Elizabeth Taylor'a kadar birçok kişi tarafından giyilmiş bu Londra merkezli tasarımcının etkisi, 2000 yılındaki ölümüyle ortadan kayboldu. Ama Bohem şıklığın kurucusu, Londra'daki bir sergide bütün o tiril tiril şifon görkemiyle hayata geri döndürüldü. 
 
Thea Porter, Mayfair Bolton Street'teki dairesinde, yemek masasına yüzü yansımış. Dunay Times, 7 Mart 1971. 
Fotoğraf: Jim Lee. Courtesy of the Venetia Porter collection /Image © V&A Photographic Studio 
 
Tasarımcının mantrası: "Kıyafetler neyle alakalı olursa olsunlar, hayatın neşesine neşe katmalılar". Londra Moda ve Tekstil Müzesindeki Thea Porter sergisi "70s Bohemian Chic" kaftanlardan couture'e kadar çok neşeli ve renkli bir yolculuğa çıkarıyor bizi. 
 
Farklı farklı odalarda bulunan doğu halıları ve mobilyaları, bol desenli ve rengarenk kıyafetlerin arka fonunu oluşturuyor ve Thea Porter'ın Şam pazarlarında annesinin peşinden gittiği çocukluk  zamanlarını yansıtıyor. 
 
"Baharatları öğrendim, damlasakızlı ve fıstıklı dondurmaları... Ama aynı zamanda kumaşları, aksesuarları, düğmeleri ve danteli öğrendim... Altın bilezikleri, değerli taşları; parfümleri, kokuları, bitki yağlarını öğrendim." demişti. 
 
Mağazanın vitrininde bir manken. Sandra Munro tarafından tasarlanmış halı desenli, şifon bir elbise giyiyor. Greek Street, Londra, 1970 senesi civarı. 
Fotoğraf:Courtesy of the Venetia Porter collection / Image © V&A Photographic Studio 
 
70'lerin bu egzotik yanı, Thea Porter'ın Londra Soho'daki butiğindeyken veya artistler ve şairlerin arasındayken görüldüğü bir televizyon haberini de içeren bu sergiyle canlı bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca Thea'nın kızı Venetia ve küratör Laure McLaws Helms tarafından yazılmış bir kitap da Londra modasının neredeyse unutulmuş bu dönemine ışık tutuyor. 
 
1973'te Thea Porter'ın, Ossie Clark, Bill Gibb, Jean Muir, Mary Quant ve Zandra Rhodes gibi birçok isimler beraber İngiliz Moda Elçisi seçilmesi, bu unutulmuş tarihten bir parça.  
 
Mauide James, 1970'de çok katmanlı ipek şifon gökdelen desenli bir elbiseye modellik yapıyor. Patrick Hunt'ın objektifinden. 
Fotoğraf: Courtesy of the Venetia Porter collection / Image © V&A Photographic Studio 
 
Umarım bugünün moda öğrencileri, sergiyi ziyaret edip kitabı okuyarak 70'lerin gerçek ruhunu anlayabilirler, 21. yüzyıldaki soluk kopyasını değil.

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , THEA PORTER , MODA , THEA PORTER , 70'LER TREND