12 Ekim 2016

Teknoloji Çağında Moda: Chanel ve Dior'un Dijital Açılımı

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Moda ve teknolojinin son dönemdeki yakın teması, İlkbahar/Yaz 2017 defileleriyle zirveye ulaştı. Öyle ki, artık bu ikili akla yalnızca giyilebilir teknolojiyi değil, daha büyük kitlelere ulaşmayı ve hatta başlı başına ihtişamlı bir görsel dünyayı getiriyor. Paris Moda Haftası'nın birbirine neredeyse taban tabana zıt iki teknolojik yaklaşımı, bizleri moda ve teknoloji ilişkisi üzerine derinlemesine düşünmeye davet ediyor.

Karl Lagerfeld'in her sezon Grand Palais'yi bir tema parkı misali bambaşka yerlere dönüştürmesine alıştık: Bir süpermarket, bir havaalanı hatta doğanın kendisi! Ama yüksek modanın en önemli isimlerini pek de "seksi" olmayan bir veri toplama merkezinde ağırlamak; işte bu tam bir Chanel şaşırtmacası! Koleksiyonda ciddi bir giyilebilir teknoloji vurgusu ya da tekno fonksiyonel bir duruş ön planda değildi. Ama yılın en önemli moda olaylarından birinde tüm modeller ve konukların etrafı sayısız server ve rengarenk kablolarla çevrilirken bunu görmezden gelmek kolay.

Chanel İlkbahar/Yaz 2017 defilesinin açılışını robotlar yaptı.Chanel İlkbahar/Yaz 2017 defilesinin açılışını robotlar yaptı.

Tarihindeki ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri ile yeni bir döneme adım atan Fransız modaevi Dior'un teknolojiyle bağı, Karl Lagerfeld'in inşa ettiği ihtişamlı (ve yarattığı görsel haz hariç işlevsiz) data kalesinin tam karşısında duruyor. Dior bu yılki defilesini geçtiğimiz yıla kıyasla daha az konukla gerçekleştirdi; tabii bu kadar merak edilen bir koleksiyon söz konusuysa, bu kadar az davetiye kime yetecekti ki? Defileyi canlı olarak Facebook Live ve Periscope üzerinden yayınlayan, perde arkasını ve podyum anlarını Instagram ve Snapchat üzerinden paylasan Dior'un profesyonel kameralar yerine yeni iPhone7'yi tercih etmesi, hem teknoloji dünyasının nabzını tutması, hem de mobil teknolojilere yakın durması açısından bir hayli önemli.

 

A video posted by Dior Official (@dior) on

 

Chanel'in formu öven duruşuna karşılık Dior'un yenilikçi fonksiyon arayışı, teknoloji ve modanın giderek daha zenginleşen temasına yalnızca bir örnek. Önümüzdeki sezon klişelerin ötesine geçen yepyeni hamlelerle karşılaşacağımızı tahmin etmek, pek güç değil. 

ETİKETLER: CHANEL , DİOR , TEKNOLOJİ