03 Mayıs 2012

Tarihi markalar bir arada

Moda tarihinin önde gelen couture evlerinden Mainbocher, Fransız yatırımcı Arnaud de Lummen'in markanın tüm haklarını almasıyla yeniden hayata geçiyor. De Lummen, 2006 yılında Vionnet markasını satın alarak bu kulvarda ilk adımı atmış, üç yıl sonra Vionnet'yi Matteo Marzotto ve Gianni Castiglioni'ye satmıştı.

De Lummen yaptığı açıklamada "Bir markayı yeniden hayata geçirdiğinizde zaten söylenmiş bir hikayeyi de yeniden anlatıyorsunuz. Birkaç yıl içinde insanlar markanın uykuda olduğunu zaten unutacaktır. Sanki hep oradaymış gibi olacak," dedi.

Paris Vogue'unun moda editörü Main Rousseau Bocher tarafından 1929'da kurulan, 1940'ta New York'a taşınan ve 1971'de tasarımcının 81 yaşında emekli olmasıyla kapanan Mainbocher, Wallis Simpson ve Diana Vreeland gibi isimlerin de ilgi gösterdiği, şıklığın simgesi markalardan biri.

Mainbocher ile birlikte Amerikan ayakkabı markası Herbert Levine de Arnaud de Lummen'in markaları arasına katılıyor. Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Lauren Bacall gibi Hollywood yıldızlarının ve Jackie Kennedy gibi isimlerin vazgeçemediği bu marka ise 1948'den 1975'e kadar varlık göstermiş, ardından kapanmıştı. Manolo Blahnik'in '20. yüzyılın en ilham veren ayakkabı tasarımcısı" olarak tanımladığı Herbert Levine'in yanı sıra, henüz isimleri netleşmemekle birlikte bir Fransız modaevi, bir geleneksel sandık markası ve İngiliz deri aksesuar markası da yine Arnaud de Lummen'in markaları arasında yer almaya hazırlanıyor.

Hollywood yıldızlarının tercih ettiği ve bir dönemin stiline yön veren Mainbocher'i tanımaya ne dersiniz?


Foto Galeri için tıklayın.

ETİKETLER: TARİH NOTLARI