20 Ağustos 2014

Suzy Menkes: Umursamaz Berlusconi Cinsiyetçiliği Sona Erdi

YAZI: SUZY MENKES

Tasarımcı Julia Voitenko Altaroma’da kendi koleksiyonu olan Esme Vie’nin önünde izleyicilerini selamlıyor.
Fotoğraf hakkı: Luca Sorrentino
 
Yaklaşık bir yıl oluyor, Silvio Berlusconi, İtalya’nın uzun süre iktidarda kalan başbakanın vergi dolandırıcılığı ve kamu görevinden atıldığından beri geçen süre. 
 
Silvio Berlusconi çenesinden sevilirken.
Fotoğraf Hakkı: Getty
 
Kadınlara tavrından ve televizyondaki önemli kişi rolünden dolayı, İtalyan kadın sunucularına çok önemli gelen, yüksek cinsel çekiciliği olan, Berlusconi algısının rahatlatıcı bir şekilde azalmasını görmek mutlu edici. 
 
Altaroma’da iki iyi ve geleceğin tasarımcısı erdem ve ahlaklılık yolunu seçtiler, yeni ve 2015 baharı için moda sal olarak değerli göründü. 
 
Greta Boldini.
Fotoğraf Hakkı: Luca Sorrentino
 
Greta Boldini tasarımcı Michela Musco ve Alexander Flagella’nin getirdiği açık renkte olan yumuşak bir terzilikle çizgili giysilerde porselen renklerden krem, seramik mavisi, nane yeşili ve mercan hâkimdi. Kumaş parlaklık veren ve şeffaf bir anne incinin görünüşünde geldi. 
 
Greta Boldini.
Fotoğraf Hakkı: Luca Sorrentino
 
İlham kaynağı David Lynch’in Mulholland Drive’ı, müzikal melody of Lana Del Rey ve özlü duygulu Edward Hopper’ın resimleri. 
 
Michela Musco ve Alexander Flagella, Greta Boldini’nin.
Fotoğraf Hakkı: Luca Sorrentino
 
Ben, elbiselerin kolay modern zarafetini beğendim ve üstler ise dar pantolon ya da tamamen etekli olmasını – hepsi yirmi birinci yüzyılın kadınının hayatını yansıtıyor. 
 
Esme Vie.
 
Esme Vie’da, tasarımcı Julia Voitenko görünüşünü ileri taşıdı, tamamen feminen bir gardırop çizdi, kısadan, prenses çizgili elbiseler tasarladı, hanımefendi görünüşüne sahip elbiseler yere doğru süründü (ama retro görüntüsü yoktu).
 
Esme Vie.
Fotoğraf Hakkı: Luca Sorrentino
 
Feminen renkler gülün tüm tonlarını içeriyordu; pembeden şaraba kadar ve pastel mavisi yâda derin bir turkuaz. Boyundaki çiçekli dekorasyonun belli bir masumluğu vardı.
İki tasarımcı da giysilerini İtalya’nın en nadide miras kumaşlarından üretiyorlar. Ve Berlusconi’ci göze batırılan kadınlarından daha farklı bir moda yüzünün olduğunu kanıtladılar. 
 
Çevirmen: ERSİN GÜNAY
 

İlgili Başlıklar