15 Ocak 2015

Suzy Menkes: Tom Ford

YAZI: SUZY MENKES

Tom Ford'a şubat ayı kadın koleksiyonu defilesi sırasında Londra Moda Haftası yerine Hollywood'u neden seçtiğini sorduğumda "Çok kolay!" dedi. Erkek koleksiyonu defilesinden sonra Londra genel merkezlerinin softbox stüdyo ışıkları altında "Londra'daki defileler Oscar ödülleriyle aynı haftasonuna denk geldi, hepsine aynı anda nasıl gidebilirsin ki? Bu bütün İngiliz tasarımcılar için bir sorun." diye devam etti.  
 
 
Kariyerini ödüllü bir film yönetmeni olmaktan tekrar modaya doğru döndürdüğünden beri Tom Londra'da bulunuyor. İşte, "London Collections: Men" için de erkekler üçlü gruplar halinde ekose, özel dikim ceketler, koyun yününden veya deriden bomber'lar içinde yürüyerek Tom'un defilesini sergilediler. Tom, made-in-America jean'leri için "Her zaman olabildiğince dar" olmaları gerektiğini belirtti. 
 
 
Tasarımcı, bu Sonbahar 2015 koleksiyonunu "80'lerin başıyla bir araya getirilmiş 60'ların başı" olarak tarif ediyor. Ve vücuda oturan takımlarda, havalı Los Angeles havasından ziyade 60'ların "Swinging London" esintisi hissediliyor, ayrıca bazı göz alıcı pop-art desenlerine de yer verilmiş. 
 
Peki Hollywood macerası sadece bir kereliğine miydı yoksa artık kalıcı bir şekilde oraya mı yönelecek? "Hollywood benim ikinci evim, bütün ailem Los Angeles'ta ve burada olmaktan %30 daha az paraya mal oluyor." diyor. "Ama Londra'yı terk etmeye henüz hazır değilim." 
 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: TOM FORD , LONDRA , LONDON COLLECTİONS , EKOSE , HOLLYWOOD