F

03 Şubat 2019

Sürdürülebilir Moda Başkenti: Paris

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

saint laurent, sürdürülebilir, moda, parisFotoğraf: Getty Images Turkey

Paris, 2024 yılına kadar en sürdürülebilir moda başkenti olmayı planladığını duyurdu. 'Paris Good Fashion' başlıklı girişim, moda endüstrisini, daha sürdürülebilir uygulamalar kullanmaya itmeyi hedefliyor.

Üç alt başlıkta yürütülecek süreç; kaynakların iyileştirilmesi ve izlenebilirlik, Paris Moda Haftası da dahil olmak üzere, süreçlerin daha sürdürülebilir hale getirilmesi üzerinde çalışmak ve döngüsel bir ekonomi yaratma konularını kapsıyor.

Jalouse magazinin ilk yayın yönetmeni Isabel Lefort, “20 yıl önce modaya girdiğimde kimse sürdürülebilirlik hakkında konuşmazdı. Ama dünya değişti: ekolojik bir felaket durumundayız. Bu, moda markalarını süreçlerini değiştirmek için çeken genç nesiller için büyük bir endişe kaynağı. Bu iki dünya arasında bir diyalog yaratmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Sürdürülebilirlik konusunda izlenecek adımların Haziran ayında açıklanması bekleniyor. Şehir 2024 yılında ev sahipliği yapacağı Olimpiyat Oyunları’na kadar "sürdürülebilir moda başkenti" olmayı hedefliyor.

ETİKETLER: PARİS , PARİS MODA HAFTASI , PARİS FASHİON WEEK , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA , SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK