25 Temmuz 2011

Stilin adı: Amy Winehouse

Geçtiğimiz Cumartesi günü evinde ölü olarak bulunan Amy Winehouse, sansasyonel hayatının yanı sıra sıradışı giyimi, unutulmayacak sesi ve şarkılarıyla geç gelmiş bir stil ikonuydu. Şöhretle geçen yıllarında moda dünyasının da ilham perilerinden biri olan 27 yaşındaki İngiliz şarkıcı, 50'li yılların silüetlerini asi ve rahat bir sokak stiline dönüştürmesiyle biliniyordu.

Retro puantiyeler, askılı mini elbiseler, sokağa giydiği bale pabuçları, abartılı kedi-gözü makyajı, kabartılmış simsiyah saçları ve saçlarını süsleyen fularlarıyla Winehouse kendine özgü bir çizgi yaratmayı kısa zamanda başardı.

Ekim 2007'de Karl Lagerfeld'in Chanel defilesi için ilham perisi olan şarkıcı, 2008 yılında Fendi'nin Avenue Montaigne'deki mağazasının açılışında da bir performans sergilemişti.  Lagerfeld'in "O sadece bir ilham perisi değil; bir dahi" dediği Winehouse'un kendisi de "Çok üzgünüm, ama modadan anlamıyorum" diyecek kadar esprili ve asiydi.

Geçtiğimiz yıl Fred Perry için yaptığı koleksiyonun satış rakamlarıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar doğsa da, şarkıcının tarzını yansıtan kapsül koleksiyonun imaj görselleri de en az koleksiyon kadar etkileyiciydi.

Amy Winehouse'un kaybının yarattığı üzüntü zaman içinde azalsa da, şarkıları onu zihinlerde taze tutacak.

Foto Galeri için tıklayın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Aralarında Amy Winehouse'un da olduğu özgün stile sahip 30 İngliz kadını için tıklayın.

ETİKETLER: AMY WİNEHOUSE