04 Eylül 2012

Şirin Ediger Bayülgen

Gece ve gündüz için stil ayrımın var mı?

Nerede ne giyilmemeliyse benim canım onu çekiyor, orada onu giymeyi istiyorum. Örneğin yazları çorap giymeyi seviyorum ya da uzun kollu bluzlar. Kışın da çıplak ayakla pumps. Gece çok günlük ve sıradan eski bir tişörtle abartılı takılar takmak hoşuma gidiyor. Herkesin çok şık olduğu bir ortamda son derece sade olmayı da tercih edebilirim. Ya da herkes çok sade olduğu sıradan bir güne, biraz abartılı kaçmayı. Genellikle ayakkabı ve çanta dışındaki ürünlere çok yatırım yapmam. Eğer kıyafet anlamında pahalı bir ürün satın alıyorsam buna bir yatırım gözüyle bakmak gerektiğine inanıyorum. Bir kombinasyonda kıyafetten ojeye, takıdan çantaya iddialı ve resesif ürünlerin armonisinden hoşlanıyorum. Her şey çok iddialı ya da her şey çok silik olmamalı. Ufak bir dokunuşla her kombinasyon daha dikkat çekici hale getirilebilir. Bir şapka ya da bir fular bunun için yeterli.

 
İş için tercih ettiğin özel parçalar var mı?
Eskiden işe giderken çok iddiali giyinirdim, kendi ajansım Fakülte İstanbul'dan beri çok daha rahat giyinmeye çalışıyorum. İnsanın sorumlulukları arttıkça üzerindekilerin altında ezilmek istemiyor. Daha da üretken olabilmek adına maksimum derecede özgür ve rahat olmak istiyorsunuz. Bir fikir toplantısındayken ‘üff ayaklarım çok acıdı' ya da tam da düşünürken ‘şimdi gözümü kaşırsam makyajım akar mı?' diye endişe etmek istemiyorsun.
 

Bu sezon için gardırobuna eklediğin anahtar parçalar neler?
Benim için sonbaharın vazgeçilmez anahtar görünümlerinden biri kolej stili. Lacivert bir blazer, bordo okul ayakkabıları, doktor çantası gibi örneğin.
Havanın hafif soğumasıyla birlikte trençkotlar ya da kolej montu giymek çok hoşuma gider. Bu yaz pastel renklerden biraz da fenalık geldi sanırım. Kışın yaklaşması ve olimpiyat ruhunun üzerimizde kalan tortusuyla elektrik mavi kazak ya da kabanlar, hardal sarısı, bordo, petrol yeşili bu sezonun olmazsa olmazları olacak bence. Yine de, uçuk pembe bir kaşmir kazağa kimse hayır diyemez.

Makyajda yanaklara pembelik vermeye bayılıyorum. Bu kış da taze görünüm veren bir allık tercih edilmeli diye düşünüyorum. Bir de yanımdan ayırmadığım lipstickler var.

Bu kış koleksiyonları içinde bana göre zirve, normalde çok sevmediğim bir marka olmasına karşın Dolce&Gabanna oldu. Yarattıkları o gotik görünüme tek kelimeyle bayıldım.

 

Bugün Ne Giydim? hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

Bu köşeye bayılıyorum, fikir kimin aklına geldiyse tebrikler. Şu ana kadar bu köşeyi gerçekleştirenlerin hepsini çok beğenmekle birlikte, benim de herkes gibi favorilerim oldu. Tuba Ünsal, Aslı Abbasoğlu, Ezgi Kıramer, Defne ile Başak, Aslı Filinta gerçekten çok stil sahibi kızlar. Gül Gölge ve Ayşe Kucuroğlu'nun da fotoğraflarına bayıldım. Beni de bu güzel projeye dahil ettiğiniz için çok teşekkürler.

ETİKETLER: ŞİRİN EDİGER BAYÜLGEN