24 Temmuz 2014

Sırada Kim Var?

YAZI: SUZY MENKES

Resim: Kazananlar

Picture credit: Indigital

 

Bu isimler zaten moda sözlüğüne isimlerini yazdırmışlardı: Nicholas Kirkwood ve muhteşem ayakkabıları,  Max Kibardin’in romantik ve şehvetli modelleri, Aquilano Rimondi ikilisinin tasarımlarındaki tarihsel vurgular, Angelos Bratis’ib Yunan tarzı drapeleri, Esme Vie’nin zarif nezaketi ve Stella Jean’in neşeli Afrika baskıları.

Ve daha niceleri. Bu isimlerin ortak noktası, bu yıl onuncu yıldönümü kutlanacak olan,  henüz filizlenmiş tasarımcılar ve markalar arasında gerçekten parlayacakları seçme amacını taşıyan “Who is on Next?” yarışmasının galibi olmaları.

 Picture credit: Indigital
 

Yaratıcı isimleri keşfetme amaçlı bu organizasyonun zaman zaman jüri koltuğunda oturdum, yarışmadaki kural, günümüzün çok kültürlü dünyasında İtalyan olmayı gerektirmemekle birlikte, ya İtalya’da yerleşik olmak ya da ürünlerini burada üretmek şartını taşıyor. Bu çok da zorlu bir durum değil zira İtalya her zaman Avrupa’nın yüksek modasının merkezi olagelmiştir.

Picture credit: Indigital

 

Meslekdaşım Franca Sozzani, Vogue İtalya’nın şef editörü ve bu organizasyonun  beyni. Yarışmanın hedef kitlesi, yeni mezunlar değil, hali hazırda yavaş yavaş ayakları üzerinde durmaya başlamış olan genç tasarımcılar. Franca’nın deyimiyle “Bir işi kurup çevirebileceklerini ispatlamış” kişiler.


Picture credit: Indigital

 

Bir editör olarak, her zaman modaya tutkulu tasarımcılara meyilliyimdir. Kıyafet ve aksesuar alanındaki tüm yarışmacılardan olumlu izlenim edinmiş olmama rağmen gönlüm kazananlardan yana olmuştur.

Picture credit: Indigital

 

Picture credit: Indigital

 

Sicilyalı bir çiftçi ailesinin oğlu olan Salvatore Piccione’nin coşkulu hevesi, baskı ve süslemeye olan tutkusunun kaynağı olan İngiliz tasarımcı Mary Katrantzou ile Londra’da çalışırken edindiği deneyimlerden  bahsederken gözlerinden okunuyordu. Como Gölü’ndeki kumaş fabrikası olan Mantero’dan da, kumaş yapımı ve sofistike desenlerin nasıl yapılacağı konusunda destek almış.

Picture credit: Indigital

 

Picture credit: Indigital

 

Markasına Piccione Piccione adını veren modacı, “Podyumda kadınları mutlu edecek modeller sergilemek istiyorum,” diyor. Çiftçi aile, oğullarının yıldızlaştığı gecede onun yanında yer alabilmek için domates çiftliklerinden bir günlüğüne gelmişler.

Picture credit: Indigital

 

Daizy Shely’nin, sim ve çimen ferahlığı arasında geçişler yaşatan ve tropik bir cenneti çağrıştıran koleksiyonu sergilenmeye başladığı anda onun bu çoşku dolu heyecanına kanım kaynadı.

Picture credit: Indigital

 

Israil’deki kasabasından beş yıl önce Milano’ya gelişi ve Istituto Marangoni’deki moda eğitiminden söz ederken, tasarımlarında öne çıkan moda tutkusu ve başarı konusundaki kararlılığı seziliyordu. Koleksiyonundaki bazı parçalar çok çılgın ve ölçüsüz olsa da mesleğinin henüz başındaki bir modacı için, sıkıcı ve tekdüze olmalarından iyidir.

Picture credit: Indigital

 

“Who is on Next?” finallerine kalanlar için detaylı olarak bir şeyler yazmamak haksızlık gibi geliyor insana. Belgrad’lı Milica Stankovic’in Carion markasıyla ürettiği çantalar, günümüzün stilini ağırbaşılıkla yansıtırken İtalyan ustalığını da sergiliyordu.

Amalfi sahillerinden Marianna Cimini, Max Mara ve Tod’s ile tasarım tecrübeleri olmuş yüzde yüz İtalyan bir modacı. Doğal kumaşlar ve sevimli nakışlarını sevdim. Koleksiyonu gayet modern ve ölçülü bir havadaydı. Moda Operandi ile online satış yaptğını duyunca doğrusu şaşırmadım.

Picture credit: Indigital

 

Başka öne çıkan isimler kimlerdi? Cremona’dan bir tasarım ikilisi Elisa Vigilante ve Monica Mignone’nin Project 140 adındaki botanik baskılı dizaynlarını burada anmak lazım. Ukraynalı Svetlana Taccori’nin yerel kültüre göndermeler içeren örgü tasarımları Tak Ori markasını taşıyordu. Yaz koleksiyonunda, etnik kökenlerini daha çok ortaya çıkaran işler çıkarmasını beklerdim aslında.

Picture credit: Indigital

 

Kariyeri, Vogue editörü Andre Leon Talley ile karşılaşmasıyla başlayan Caterina Zangrando’nun metalik geometrisinden diğer aksesuar tasarımcılarına kadar, tüm seçilenler, olgunluk ve canlılığı çok iyi birleştiren ürünler meydana getirmişler.

 

Picture credit: Indigital

İçlerinden hangisi en tepelere çıkacak, bunu bilmek zor tabii. Ancak on yıllık “Who is on Next?” yarışmasının, Altaroma desteğiyle İtalya için taptaze ufuklar açtığı bir gerçek.

 

Çevirmen: Kader Çekerek

İlgili Başlıklar