24 Eylül 2015

Salkım Saçak Asalet

YAZI: SUZY MENKES

15-09/23/suzy-menkes-marques-almeida.jpg

Fotoğraf: Indigital

Aşındırılmış bir kotun parçaları veya yırtık şifon kumaşlar yerleri süpürüyor. Marta Marques ile Paulo Almeida'nın Londra Moda Haftası'nın son gününde sundukları koleksiyona doğallık, bitmemişlik ve reddedilemez bir seksilik hakim.  

15-09/23/marques-almeida.jpg

Fotoğraf: Indigital

Marques/Almeida markasının yaratıcısı Portekizli çift bu senenin Louis Vuitton ödülünü kazanmışlardı. 

Stilleri, Gucci ve Saint Laurent'e benziyor. Bu iki markada da tasarımcılar yeni bir şeyler yaratmak istedikleri için bilinen, cilalı lüks anlayışından sıyrılmış durumdalar.  

15-09/23/suzy-menkes-marques-almeida-spring-summer.jpg

Fotoğraf: Indigital

Marques/Almeida kıyafetlerinin neredeyse hepsi sökük, yırtık veya aşındırılmıştı. Ama yetenekli tasarımcılar Martin Margiela ve Comme des Garçons'tan Rei Kawakubo'nun tasarımlarındaki bilerek zarar verilen kıyafetlerden daha farklılardı.  

Bu yeni ikili, sökme sürecini ekranlarda gösterebilecekleri bir dijital çağda yaşıyorlar. Çözme efektinin dijital aletlerle oluşturulduğunu söylemiyorum, hatta, kıyafetler el yapımı gözüküyorlardı. Ancak krem rengi bir sweater ile kombinlenmiş şifon parçalarından etek gibi görünümler son derece teknolojik ve komplike gözüküyordu. 

15-09/23/marques-almeida-suzy-menkes.jpg

Fotoğraf: Indigital

Ayrıca, ikili artık okul çocukları değil. Havalı Saint Martins'te eğitim görmüş olsalar bile bu 10 sene önceydi. 

Defilede çok farklı bir renk anlayışı vardı. Koyu begonvil pembesi veya havuz turkuazı gibi renkler tasarımcıların Portekizli köklerinden kaynaklanıyor olsa gerek. Ama aynı zamanda krem rengi şifon kumaşlar da vardı ve onların yarattığı etki sanki çok ıslandığı için parçalanan peçeteler gibiydi. Ara ara kumaşların altından bacaklar ve vücut açığa çıkıyordu.   

15-09/23/suzy-menkes-marques-almeida-2016.jpg

Fotoğraf: Indigital

Koleksiyonun stilini tam olarak adlandırmak zor. "Bitmemiş" demek istiyorum ama aslında o salkım saçak asaleti adlandırmaya yeterli değil bu sözcük. Yerleri süpüren kot montlar özellikle muazzamdı. Moda dünyasında yeni vizyonlar her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu ikilinin vizyonu takip edilmeye değer. 

Marques/Almeida 2016 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , MARQUES ALMEİDA