13 Temmuz 2015

Roma'ya Sevgilerle

YAZI: SUZY MENKES

Hangisi Roma vizyonu için daha mükemmel olabilirdi ki? Berrak mavi gökyüzünün altındaki Antik heykel rengindeki o pelerin mi? Ya da bir kılıç sahnesinin yanında sergilenen o elbise mi? Belki de Villa Medici'deki kuleden esinlenilerek tasarlanan elbisenin yine orada sergilenmesidir. 

Tasarımların ardında yatan bu küçük Roma detaylarını keşfettikten sonra o asil ve yüksek modaya ait Valentino defilesi başladı. Defile, İspanyol Merdivenleri'nin yakınında Piazza Mignanelli'nin dışında, yani Valentino'nun kendi moda palazzo'sunun önünde düzenlendi. 


15-07/13/21-valentino_aw15_hc_43-b_1280x1920.jpg

Fotoğraf: Valentino

Kreatif direktörler Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli bu koleksiyonla ebedi şehir Roma'ya bir aşk mektubu yazmışlar aslında.

Tasarımcı ikili, Villa Aurelia'da mumlarla ışıklandırılmış yemek alanına arkadaşlarını ve müşterilerini kabul ederlerken "Kendi Roma'mıza aşığız." diyorlardı. Orada, beyaz takımı içinde bir asillik abidesi olan Valentino Garavani, bordo elbisesiyle davete katılmış Gwynet Paltrow ile oturuyordu. Gwyneth'in seçtiği kıyafet çok cesurcaydı çünkü koleksiyonun yüzde 75'i siyah renkten oluşuyordu.   

Tasarımcılar, içinde Roma'ya ithaf ettikleri yeni mağaza açılışının da bulunduğu 2 günlük etkinlikle ilgili konuştular. "Sihirli, gizli ve beklenmedik, zıtlıkların bin yıldır bir arada yaşadığı yer," diye tanımlıyorlardı Roma'yı. Ama bizim için Roma deneyimi, bundan çok daha fazlasını ifade ediyordu: Haute couture haftasonu Alta Roma'nın kalbinde üstün işçiliğin bir kez daha gün ışığına çıkmasını. 

15-07/13/15-valentino_aw15_hc_01-b_1280x1920.jpg

Fotoğraf: Valentino

Şehrin dolup taşan enerjisinden çok hoşlandım. Aklım, Maria Grazia ve Pierpaolo'nun 18. yüzyıl Casanatense kütüphanesindeki antik kitap kapaklarından aldıkları ilhamlarla doluydu. 2014'te Teatro Dell'Opera'da düzenlenen Valentino couture defilesindeki renkli kostümleri ve canlı yer kaplamalarını da hatırlıyorum. Ama bunların hiçbiri beni bu koleksiyondaki ince nüanslara, küçük tribal süslemelere ve Dolce Vita çağından ilhamlara hazır değildim.  

Valentino'nun bu sezon için yarattığı siluetler uzun ve asildi. Kıyafetlerin narinliği couture sanatını yansıtıyordu: örümcek ağı danteli vücudu çok ölçülü bir biçimde açıkta bırakıyordu, ayakklarda düz sandaletler vardı. Tasarımcı, sırt kısmının erotik yönünü ortaya çıkarmış, sırt dekoltesinden ince askılar geçirmiş.  

Şekiller sadece rahibe tarzını veya saray ihtişamını yansıtmakla kalmıyordu. Aynı zamanda, bacağa dolanmış Romalı sandaletleriyle beraber giyilmiş kısa elbiseler görmek de mümkündü. Onlar da daha sonra yerlerini daha tarihsel görünen, zengin kadife kıyafetlere ve saten altın rengi zırh görünümlü elbiseye bıraktı. Defile notlarına bakarken o elbisenin yapımının  900 saat sürdüğünü öğreniyorum. 

15-07/13/1-gwyneth-valentino-credit-suzy-menkes-instagram-b.jpg

Gwyneth Paltrow ve Valentino

Fotoğraf: Suzy Menkes/Instagram

Defilede genellikle siyah renk baskındı, diğer renkler arasında zengin kırmızı ve parlak altın vardı ki bu renkler tarihsel ihtişamı modernitenin hafifliğiyle harmanlayarak yansıtmıştı. Mücevherler, bu modern hafifliğe örnek verilebilir: zincirler ve şatafatlı olmayan şirin nazik küpeler.  

Müşteriler bu koleksiyona neden bu kadar bayıldılar? Defilenin sonunda göz yaşını silenleri bile gördüm. Çünkü her şeyin en ucuz fiyata düştüğü bu basmakalıp moda dünyasında, Valentino gibi tasarımcılar couture modasını olması gereken yere yükseltiyorlar.   

Maria Grazia ve Pierpaolo aynı zamanda kendi şehirlerini, kendi Roma'larını da yansıtmışlar. Sonuç? Vizyonu kişisel, işçiliği ve güzelliği ise eşsiz bir koleksiyon. 

Valentino Sonbahar/Kış 2015 Couture Koleksiyonu

 

 

ETİKETLER: VALENTİNO , SUZY MENKES , GWYNETH PALTROW