08 Şubat 2018

Raf Simons Yaz Yağmurlarının Altında

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında New York’ta sunulan Raf Simons 2018 İlkbahar/ Yaz Erkek koleksiyonu Pekin’de bir gece marketini anımsatıyordu. Ya da Ridley Scott’ın 1982 yapımı bilim kurgu filmi Blade Runner ile Pekin gece marketi karışımı desek daha doğru olur. 

raf simons

New York'ta sunulan Raf Simons 2018 İlkbahar/ Yaz Erkek Koleksiyonu. Fotoğraf: Alyssa Greenberg

Akşam 9:45’te Simons tarafından fethedilmiş Lower East Side'daki Çin mahallesi nem ve balık kokuyordu. Sokağın her yeri ve modellerin elleri Çin fenerleri ve neonlar ile doluydu. Raf Simons koleksiyonu “Form, dil ve referansların ekstrem buluşması” olarak tanımladı. Bu şaşırtıcı değildi zira bir yanda hayranları arasında Rihanna ve ASAP Rocky’nin de olduğu piyasanın büyük aktörlerinden biri haline gelen kendi markası, diğer yanda ise kreatif direktörü olduğu Calvin Klein var. Belki de aradığı romantikliği ağır Amerikan etkisinde olan Calvin Klein’den tam diğer tarafta, Asya’da buldu. 

simonsKampanyanın stylingi Olivier Rizzo’ya fotoğrafları ise Willy Vanderperre’ye ait. 

Styling’in Olivier Rizzo’ya fotoğrafların ise Willy Vanderperre’ye ait olduğu kampanya görselleri koza formundaki yağmurlukları neredeyse birer reflektör olarak kullanıyor. Görsellerde her şey parlak ve ışıltılı ancak özne melankolik. Yağmurdan ıslanmış olmasına rağmen, olduğu haliyle durur halde. Belki de bu kampanya Simons için Amerika’nın hızlı üretiminden ve de bir türlü yavaşlamayan zamanından ve hayatından bir kaçış görevi görüyordur.

raf simons Kampanya ışık oyunları ve de açı detayları ile Kar Wong Wai'nin In The Mood For Love filmine de referanslar veriyor.

 Markanın 2018 İlkbahar/ Yaz Erkek kampanyasının New York’ta gösterilen tasarımlarının koleksiyonunun ana mesajlarından bir diğerini de yinelediğini unutmayalım: “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır”.

 

ETİKETLER: RAF SİMONS , CALVİN KLEİN JEANS , WİLLY VANDERPERRE , OLİVİER RİZZO