16 Eylül 2017

Ports 1961: Zıt Kutuplar Birbirini Çeker!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

1961’de Newport Canada ismiyle, Japonya’dan Kanada’ya kıyafet ithalatı yaparak başladı Ports 1961’in hikayesi. Bu yüzden göç etmek, sınırları aşmak ve sürekli hareket halinde olmak, markanın DNA’sında var. Londra Moda Haftası’nın 2. gününde gerçekleşen Ports 1961 İlkbahar/Yaz 2018 defilesi, Kanada-Japonya hattı üzerinden yıllar içerisinde dünyaya açılan zengin bir tasarım geçmişini hatırlatmak ister gibiydi. 2014 yılında markanın kreatif direktörlüğünü üstlenen Natasa Cagalj, Ports 1961’ın ruhunu tamamlayan yolculuk fikrinden epey esinlendiğini söylüyor.

Zıt Kutuplar Birbirini Çeker!

Ports 1961

Fotoğraf: Jason Lloyd-Evans

Ports 1961’ın yolculuk kavramı, belirli bir noktadan başka bir noktaya geçmekten daha fazlasını kapsıyor. Cagalj’a göre, İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonunda fikirden fikire, kültürden kültüre ve bir kutuptan diğer kutuba sıçrayan referanslar, bu süreç içerisinde karşılaştığımız tüm zıtlıkları ve tezatları ifade ediyor. Biliyor ki, zıt kutuplar birbirini çeker!

Ports 1961

Fotoğraf:Jason Lloyd-Evans

Bir yanda maskülenliğin simgesi haline gelen İtalyan kesim takım elbiseler, diğer tarafta aidiyetlerini feminen bir dünyaya yüklediğimiz naif çiçek desenleri. Bu karşıt grupları kusursuz bir el işçiliğiyle birbirlerine ören Ports 1961, global moda arenasındaki özgün vizyonunu bu sefer kontrast dozunu yükselterek yansıtıyor.

Ports 1961

Fotoğraf:Jason Lloyd-Evans

Her yolculuğa zenginlik katan serbest hareket etme özgürlüğü de Ports 1961'ın hikayesinde büyük önem taşıyor. Yolculuğu kısıtlayan tüm unsurların ortadan kaldırılması için, aksesuarlar da olabildiğince 'hafif' ve pratik tasarlanmış. Örneğin ayakkabılar, hepsi düz ve hiçbirinde topuk yok çünkü Ports 1961 bir an önce, tüm hafifliğinizle yola çıkmanızı istiyor.

 

ETİKETLER: PORTS 1961 , LONDRA MODA HAFTASI , 2018 İLKBAHAR/YAZ , LONDRA , NATASA CAGALJ