24 Haziran 2014

Poppy’nin Tohumları

YAZI: SUZY MENKES

Poppy Delevingne’nin Marakeş’teki düğün sonrası partisinde giydiği hippi tarzı ve zarif elbisede küçük de olsa bir rolüm olduğu doğru olabilir mi? Model Cara Delevingne –bayan ateşli kaşlar- ile kardeş olan Poppy’nin, James Cook ile olan evliliği için bir dizi etkinliği oldu. Bu etkinliklerden ilki Londra’da gerçekleşti. Poppy burada Chanel’in couture koleksiyonundan bir parçayı tercih etti. Ama asıl sonrasında Fas’ta giydiği Pucci elbiseyle nefes kesici bir şıklık ve eterik bir görüntüye sahipti. 

Poppy Delevingne çiçekli Pucci elbisesi ve fondaki çiçekler ile, Fas’taki düğün kutlamasında.
(Instagram @Peter Dundas)

Pucci’nin tasarımcısı Peter Dundas ile Poppy’nin resimlerini gördüğüm anda, aniden gözümün önüne bir görüntü geldi. Çünkü daha önce bu çiçek demetlerini incecik bir şifon üzerinde gördüğümden emindim. Üstelik bu benim elbisemdi! Geçen yaz Christie’s’de müzayedede sattığım Ossie Clark’ın 70’lerden gelen muhteşem elbisem...

Suzy, Ossie Clark elbisesi ile geçtiğimiz Temmuz ayında Londra’da gerçekleşen Christie’s müzayedesinde. Sağda, “Pucci Palazzo pyjamas” tulum
(@Rex Features)

Peter Dundas’ın dağınık sarı saçları ve gülümsemesi kadar geniş koyu renkli gözlükleri ile orada özel gösterimde olduğunu hatırlıyorum. Ama ben onun gözlerinin benim Pucci parçalarım üzerinde olduğunu düşünmüştüm. Özellikle de bugünlerde “palazzo pyjamas” olarak bilinen Emilio deseni tulumumda. 

 

Poppy Delevingne’nin Marakeş’teki düğün sonrası partisinde giydiği hippi tarzı ve zarif elbisede küçük de olsa bir rolüm olduğu doğru olabilir mi? 

Peter’i Floransa’dan aradım. Bana Poppy’nin elbisesinin farklı olduğunu söyledi. Çünkü bu elbise üzerinde birlikte çalışmışlar. Ve elbisenin tunik bir üstü ve sabahın 4’üne kadar çölde rahat rahat dans edebilmek için çıkabilen bir eteği var. Ama buna rağmen müzayede satışını hatırladı ve bu dönemin büyüsü altında kaldığını itiraf etti. 

Gelinimiz Poppy ile tasarımcı Peter Dundas
(Instagram @PeterDundas)

Peter “Ben çok geç dünyaya geldim. Umutsuz bir 70’ler çocuğuyum,” dedi ve ekledi “Gerçekten bu benim en sevdiğim dönemlerden biri, yumuşak başlı ve hassas.”

Hem markanın Floransalı mirasına sadık kalarak, hem de vücut kıvrımları hissettiren jet-set imajını koruyarak Pucci’de yaptığı yeniliklerden dolayı Peter’a hayranlık duyduğumu belirtmem lazım. Onun tarzında, Norveçli köklerinden çok uzak olmasına rağmen, her zaman Yunan adalarının esintisini hissedersiniz. Ama aynı zamanda, köşeli hatlar ve mini etekli 60’lar ile dökümlü ve salaş görünümlerin olduğu 70’lerin geçiş periyodunda başı çeken tasarımcı Ossie Clark’ın etkisini de hala hissedebiliyorum.

Yves Saint Laurent lüks hippi döneminin sahibi olabilir. Ama bu dönemin tohumlarını asıl ekenler, Ossie ve eşi Celia Birtwell’den başkası değildi.

 

Suzy ve kız kardeşi Vivienne’ın aile albümden çıkan, annelerinin doğum günü partisi için Ossie Clark parçalar taşıdıkları 70’lerden bir kare.
(@Suzy Menkes)

Eskimiş fotoğraf albümlerimi çıkardım. Ve hem benim, hem de kızkardeşim Vivienne’ın üzerinde Ossie parçalar olan annemin doğum günü kutlamasında çekilmiş fotoğrafımızı buldum. Ardından Clark’ın yakın arkadaşı David Hockney’in Celia resmine baktığımda, üzerindekinin bu elbisenin farklı bir versiyonu olduğunu fark ettim. 

Christie’s’in kataloğunda, Celia tarafından tasarlanmış çiçek desenleri, Pucci’nin Poppy için yaptığı elbiseye daha da fazla benziyordu. 

 

Solda: Suzy’nin elbisenin yer aldığı Christie’s müzayede katologu. Sağda: Celia Birtwell’in desen detayı.
(@Suzy Menkes)

Celia Birtwell’i aradım. Dijital ekranlardan desenlerin kopyalama teknolojisi olmadığı dönemlerde, desen konusunda en iyi el işçiliğine sahip olan Zandra Rhodes ile birlikteydi. “Bizim tasarımlarımız kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Çiçeklerin yerleştirilme şeklini gerçekten beğenmedim.”  diyen Celia yine de Poppy’nin elbisesi ile ilgili daha iyimser bir bakış açısına sahipti. Çünkü o Ossie’nin tarzına dair şeyler görmeyi gurur okşayıcı buluyordu. Ve ekledi:  “Bu tıpkı bir masal kıyafeti. Piero della Francesca ve Botticelli’ye ait İtalyan tablolardan ilham almıştım. Sanırım bu elbise, Ossie ve benim üzerinde birlikte çalıştığımız en güzel işlerden biri.”

Vogue’un 1973 Nisan sayısı için Fotoğrafçı David Montgomery çekilen Ossie Clark elbise.
(@David Montgomery)

Celia’nın hala David Hockney’in Ossie Clark defilesi için çizdiği uçuş uçuş bir elbise ile birlikte kullanabilecek kapitone bir “bomber” ceketi var. Ve şimdi o büyük bir koleksiyonu bu yılın sonlarına doğru satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Celia Birtwell, 70’ler ruhundaki Ossie Clark şov davetiyesinin illüstrasyonunu çizmesi için David Hockney’e poz verdi bile.

Evet, Celia ile ilgili gelişmelerin devamı mutlaka takip edilmeli!

 

 

Çeviri: Ayça Demirhan

İlgili Başlıklar