01 Ağustos 2018

Pırlanta Alevini Gökkuşağı ile Buluşturan Parfüm: Cartier Carat

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Cartier

Cartier, gökkuşağının yedi rengini, yepyeni parfümü Cartier Carat’ta bir araya getiriyor. Çiçeklerden oluşmuş bir gökkuşağı yaratan ve sonsuzluğa uzanan kokusuyla, Cartier’in en yeni parfümünde her renk kendine bir çiçek seçiyor. Eflatun, çivit mavisi, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı Cartier Carat’ta; menekşe, süsen, sümbül, ylang, fulya, hanımeli ve lalelerle eşleşiyor. Çiçek tonlarının koku notalarıyla eşleşmesinden doğan bu parfüm adeta, aşırılıktan inceliğe, bolluktan benzersizliğe geçmiş bir pırlanta alevi.

Cartier

Cartier Parfümörü Mathilde Lauren, Cartier’de işe başladığı ilk yıllarda, Prenses Bibesco’nun Jeanne Toussaint için kurduğu “Siz kimsiniz? Siz, pırlantaları parfümleştirensiniz!” cümlesinden çok etkilediğini ve büyülediğini söylüyor; ‘Pırlanta konsepti üzerinde çalışmaya başladığımda, bu cümle bir tutkuya dönüştü. Kokunun hem dini hem de sanatsal tarihinin dünyasından gelen biri olarak bence Prenses Bibesco, Cartier’nin pırlantalara hayat verdiğini söylemek istiyordu. Bu iki alanda da parfüm, yaşamanın vücut bulmuş hali. Cartier, pırlantaları böylesine çarpıcı biçimde sergileyerek, ışıkla kavuşturarak, kıvılcımlar ve ışıltılar saçmasını sağlayarak onlara hayat veriyor. Bizi bu kadar cezbeden de işte bu ışık oyunu! Bir pırlantanın kendi aleviyle hayat bulduğu, ışıldayan bir parfüm yaratmak istedim. Parfüme, ışık kırılım ilkesini uygulamak aklıma gelen ilk fikirdi; bir pırlantada gökkuşağının rengarenk ışıltıları gibi görünecek şekilde yayılacak bir ışık kümesi. Bu yüzden, tıpkı pırlantanın ışığı gibi soyut ama canlı bir çiçek oluşturacak yedi çiçek seçtim. Carat, benim için ışığa parfümsü bir övgü. Kokunun alevi olarak adlandırdığım vizyonumu sizinle paylaşmaktan ve tıpkı Cartier’nin yaptığı gibi, parfümü kullanan kişinin, kokulara dayalı duygularla ışıldamasını ve parlamasını sağlamaktan mutluluk duyuyorum.’

Cartier

Pırlanta kesim şişesiyle, ışığı yakalayan ve prizmanın tüm renklerini, pürüzsüz yüzeyiyle yansıtan rüya şişe, aynı zamanda Cartier’nin modern ve pürüzsüz kesimli kare köşeleriyle güncellediği Art Deco yüzeyine de sahip.

 

ETİKETLER: CARTİER , CARTİER CARAT , PARFÜM