12 Temmuz 2011

Özlem Süer

Moda Tasarımcıları Derneği'nin kurucu üyelerinden. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarılı işlere imza atıyor. Üstelik yeni anne... Bir süredir ortalarda göremediğimiz tasarımcımız Özlem Süer yaklaşan İstanbul Fashion Week öncesi projeleri ve markaları hakkında bilgilerimizi güncelledi.

 

Özlem Süer imza markasının yanı sıra, farklı alt markalarla da bir yol izliyorsunuz. Markanızı bugün nerede konumlandırıyorsunuz?

Hayatınızın her anında sizinle olmaya odaklı koleksiyonlar yapmaya çalışıyorum. Özlem Süer etiketli gece elbiselerimiz Paris'te öncelikli gösterilip dünyayı dolaşıyor. Celebrity markası Los Angeles, New York ve Paris'te gösterilen kırmızı halı kostümlerini içeriyor. Milano'da öncelikli gösterilen White etiketli gelinlikler, House etiketli Türkiye satışına yönelik sınırlı üretim hazır giyim ve aksesuarlar tasarımlarının yanı sıra, Oez-Sue etiketli dünya genelinde gösterilen hazır giyim ve kokteyl giyim tasarımlarımız bulunuyor. Her markanın özel pazarlama ve iletişim stratejileri var.

Bir de çok özel bir proje olan Jean D'Art isimli, Bossa ile ortak yaratılan denim markamız var -ki henüz çok bebek olmasına rağmen Berlin, Paris ve İstanbul'da yerini aldı. Her koleksiyon, dünya genelinde kendi alanında en iyi olarak bilinen çok katlı department store'larda ve konsept butiklerde yer alıyor. Pr ve showroom hizmetlerinin yanı sıra ayrıca tüm koleksiyonlar bizim en keyifli iletişim aracımız olan Facebook hayran sayfamızda marka takipçilerimizle paylaşılıyor.

 

Son olarak karşımıza bir plaj giyim koleksiyonu ile çıkıyorsunuz. Bu koleksiyonu kısaca özetlerseniz...

Uzun süredir odaklandığımız bir kavram: Deneyim tasarımcılığı. Bu kavramda ürünü salt ürün olarak görmek değil, ürünün hayatınıza işlemesi, hayatınızda yer etmesi ve o ürüne sahip olduğunuz ana kadar yaşadıklarınıza odaklıyız. Beach & Lifestyle Wear koleksiyonu da uzun zamandır marka takipçilerimize yaşatmak istediğimiz bir deneyimdi.

Plaj stiliniz için oluşturulan özel seçki, sizi bir gece davetine bile taşıyabilecek detaylar düşünülerek, uygun fiyat aralıklarında geliştirilerek ortaya çıktı. Yola çıkarken 'Günlük hayatta Özlem Süer giyen, koleksiyonla ilk defa tanışacak olan stil sahibi kadınlar plaja gittiklerinde nasıl görünmek isterler' diye sorguladık. Elbise, etek, pantolon, tunik, atlet, oldukça eğlenceli tişörtler ve aksesuarlar; yapacağımız enerjik sunumla plajlara yeni bir ışıltı katacak diye düşünüyorum.

 

Gerilla mağaza, pop-up store, online alışveriş ve çeşitli markalarla marka işbirlikleri... Güncel ve gündem yaratan bu etkinlikler nasıl şekilleniyor?

Bu başlıkların hepsi bizim için eşittir 'muazzam eğlence' demek. Bir tasarımcının herhalde en keyif alacağı tüm başlıkları hayata geçiriyoruz. İz bırakan işler yapmaya odaklıyız. Sadece 'o gün' değil, her an marka takipçilerimizle temas kurmaya dikkat ediyoruz.

Plaj giyim koleksiyonu için özel bir proje hayatımıza giriyor: Yazlık Gerilla Mağaza! 'Özlem Süer goes to Burc Beach/Kilyos' etkinliğiyle 15-22 Temmuz tarihleri arasında Burc Beach'in kumlarının tam ortasına Jamaika stili standımızla bu koleksiyonu yerleştiriyoruz. Proje 23-30 Temmuz arası Solar Beach Kilyos'a geçecek ve sonrasında Ağustos ayının ilk iki haftasında Çeşme Marina Megalov ve Radisson Blu Hotel'in kumsalıyla devam edecek. Bodrum'dan da havadislerimiz olacak gibi görünüyor şimdilik.

Ayrıca Lancia otomobilleri ile geliştirdiğimiz marka işbirliği gibi yeni işbirlikleri ve benzeri projeler de bizi dünyaya entegre ediyor. Karl Lagerfeld'in Ruby Atelier için tasarladığı motosiklet kaskları, Marc Jacobs'ın iPad kılıfları gibi...

 

IFW yaklaşıyor. 2012 Ilkbahar/Yaz koleksiyonuna ilişkin ilk kez ve sadece Vogue takipçilerine söyleyebileceğiniz detaylar var mı?

Sizinle duygusal bir ilişkimiz olduğu kesin bir gerçek… İlkleri paylaşmak sizin aracılığınızla oluyor genellikle. Bu bizler için çok özel. Özlem Süer 2012 İlkbahar/Yaz gece kostümleri bu defa günlük hayatın içine entegre olacak gibi bir ipucu versek sadece?...

 

Yakın gelecek için dört gözle bekleyeceğimiz bir proje var mı?

Yazlık gerilla mağaza projesi ve e-shop hayatımızın şu dönem ve yakın gelecekteki merkezine konumlanmış projeleri. Ağustos ayı içinde yeni hayata geçecek olan renkli projeler, Jean D'Art için geliştirmekte olduğumuz yeni koleksiyon lansmanı, Paris ve Los Angeles'ta çok yakında duyacağınız iki proje ve ülke çapında gerçekleşmesi planlanan kurumsal marka işbirliklerine yönelik çalışmalarımızla güzel haberler vermeye devam edeceğiz.

 

-Barış Çakmakçı

ETİKETLER: ÖZLEM SÜER