09 Şubat 2016

Özgün Kadın Tasarımcılar: Dice Kayek, Bouchra Jarrar, Yiqing Yin

YAZI: SUZY MENKES

 Yiqing-Yin-Suzy-Menkes-Vogue

Yiqin Yin'in İlkbahar/Yaz 2016 couture koleksiyonundan gece elbiseleri.  

Kadınların Couture anlayışına getirdiği soluğun, koleksiyonlara trendlerin çok ötesine geçen bir özgünlük kattığı sonucuna vardım.  

Zamanında, kendi benliklerinin dışavurumu olan tasarımlarıyla hemcinslerini büyük ölçüde etkilemiş Coco Chanel ve Jeanne Lanvin gibi kadın tasarımcılar vardı. Keşke şimdi de böyle kadın tasarımcıları daha fazla görsek. 

Bouchra Jarrar  

Bouchra Jarrar'ın tasarımları arasında kadın arzusuna ilham vermeyen tek bir parça bile yok. Ne kürklü kabanlar, ne yaldızlı çift düğmeli ceketler, ne de saten elbiseyle kazayağı desenli kabanın oluşturduğu kontrast bunun önüne geçebiliyordu. 

Yiqing-Yin-Suzy-Menkes-Vogue

Bouchra Jarrar, koleksiyonuyla sanki, "İç dünyanızı biliyorum, ayrıca onu zaman zaman gizlemek zorunda kaldığınızı da!" demeye çalışıyordu.  

Şimdilerde, kıyafetleri gösteriş için değil gerçekten giyilmek üzere hazırlayan o kadar az couture tasarımcısı kaldı ki modanın gerçek fonksiyonunu yerine getirebilen tasarımcılar görmek beni çok mutlu ediyor.

Boucha Jarrar aynı zamanda önemli Fransız mücevhercisi Maison Mauboussin'le, Temmuz 2016 Haute Couture haftasında görücüye çıkarmak üzere bir "fine jewellery" koleksiyonu hazırlamaya başlamış.  

Yiqing Yin

Yiqing Yin'in koleksiyonunun adı "Küllerinden Doğmak"tı ve bu adın verdiği hissi, drapeli bir elbisenin koyu turuncusunda, kullanılan kızıl tonlarında ve kül rengisi bir etolde görmek mümkündü. 

Yiqing-Yin-Suzy-Menkes-Vogue

Uzun bir elbisenin şifon kumaşında sarıdan turuncuya, turuncudan kırmızıya geçişler yapılmıştı ve bu renklerin tonları son derece yoğundu.

 Yiqing-Yin-Suzy-Menkes-Vogue

Evet, Çin kökenli Parisli tasarımcı, koleksiyonlarında çok dramatik etkiler yaratabiliyor. Ama onu gerçek bir haute couture tasarımcısı yapan asıl şey tekniğidir, kıyafetlere verdiği kıvrımlar ile drapelerdir. 

21. yüzyıl couture'ünü anlamak isteyenler, ilk önce onun tasarımlarının ardındaki beceriyi ve vizyonunun şiirselliğini incelemeliler. 

Dice Kayek 

Dice Kayek'in defilesinde arka fondaki iç içe geçmiş çalı dekorasyonunun bir sembol olarak kullanıldığı çok belli.  

Yiqing-Yin-Suzy-Menkes-Vogue

Türk Tasarımcı Ece Ege, koleksiyonuna "Woven Tales" (Dokuma Masallar) adını vermiş. Tasarımcı, bazı uzun pileli etekler ve ceketler üzerinde kabarık şekillendirme denemeleri yapmış olsa da asıl hikaye uçan kuşlardan geliyor diye düşünüyorum: kanat gibi açılmış kıyafetler veya kumaş üzerine basılmış kuş desenleri bunu kanıtlıyor.  

Bu koleksiyon, moda ile sert tasarımları başarıyla bir araya getirmişti. Dice Kayek, belli ki hem mecazi hem de gerçek anlamda kanatlarını iyice açarak ilerliyor.   

 
 

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , DİCE KAYEK , YİQİNG YİN , BOUCHRA JARRAR