05 Ocak 2011

Ozan Açıktan

1978 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Üç Film Birden Devamlı (1999), Diyojen'in KArısı (2001), Mono (2003), Marlis (2004) ve son olarak Çok Film Hareketler Bunlar ile çıktı seyircinin karşısına. İleride ismini daha çok duyacağımız Ozan Açıktan, Vogue Türkiye'nin Ocak sayısında.

 

Bize biraz bu işlere nasıl girdiğini anlatır mısın?

Polonya'da bir festivalde Roman Polanski'yle bira içip, Lodz Polonya Ulusal Film Okulu görüntü yönetmenliği eğitimi aldım. Birlikte çay içtiğim Orhan Pamuk'tan etkilendim ve koreograf Beyhan Murphy'le Seyahatname'yi hazırladım. Melih Cevdet Anday'la rakı içtim, bu sene onun eserinden bir uzun metraj film çekme hazırlığındayım. Altı yılda iki Kristal Elma'ya, Cannes Lions'ta finalist olan ilk Türk yapımı reklama, bir uzun metraj filme ve onlarca iddialı markanın dev bütçeli işlerine imza attım.

 

Yeni proje olarak neler var?

2011 Temmuz sonunda ikinci uzun metrajlı filmime başlıyorum. Melih Cevdet Anday'ın eserinden öykünen ve 1958 İstanbul'unda geçen aşk, entrika dolu bir film. Hem popüler, hem sanatsal yanı olan kaliteli bir film olacak.

 

Peki tamamen sinema yönetmenliğine mi yönelmek istiyorsun?

Sinema filminin her yönetmenin varacağı nihayi yer olduğunu düşünmüyorum. Yönetmenliğin çeşitli icra alanları var. Belgesel çekebilirsin, klip çekebilirsin, senaryosunu yazar filmini çekersin. Reklam yönetmenliğinden de zevk alıyorum, filmden de. Reklamda teknik bilginin, gramerin, trendlerin üzerine kendini koyuyorsun. Sinemada ise kendi sözünü söylüyorsun. Karşında bembeyaz bir kağıt var. İşte o zaman bir de iç yolculuğa ihtiyacın oluyor. 'Ben ne demek istiyorum?' sorusunun cevabı burada çok önem kazanıyor.

 

-Zeynep Üner

ETİKETLER: OCAK 2011 , OZAN AÇIKTAN