22 Ağustos 2014

Övgülerin peşinde: Ustaca Tasarlanmış Nükteli Ayakkabılar

YAZI: SUZY MENKES

Albanese vintage terlik.
 
     Nasıl olur da bir ayakkabı topuk yerine metal bir yüzüğün üzerinde dengede durabilir? Ya da yarısından aşağısı ters dönmüş bir üçgen olan camdan biblo, bir ayakkabıyı nasıl taşıyabilir?
 
     Tam da ayakkabı tasarımında yeni bir şey yapılamaz derken ucu balık kafasından üst tarafı pullu ve topuk yerine balık gözüne benzeyen camdan bir biblo kullanılmış ayakkabı çıkıyor karşınıza. 
 
 
 
Albenese arşivlerinden bir fotoğrafın önünde “balık” ayakkabı.
 
 
     Bana göre Armando Albanese tasarımı ayakkabıların en çarpıcı yanı  60’lı 70’li Dolce Vita yıllarının kırmızı Roman halılarında yürümek için tasarlanmış olmaları. Brigitte Bardot, Claudia Cardinale, Sophia Loren ve Ava Gardner- hepsi Albanese’nin ayakkabılarını giyiyordu. 
 
     Eğer param olsaydı usta ayakkabı tasarımcılarıyla orijinal fikirleri üzerinde yeniden çalışarak eğlenceli, nükteli ve - çok şükür ki -giyilebilir ayakkabılar yaratmaları için bahse girerdim.
 
Albanese vintage ayakkabılar.
 
    Bu ayakkabıları nerede buldum? Altaroma’daki Artisanal Intelligence sergisinde.  Serginin küratörleri Clara Tosi Pamphili ve Alessio de Navasques, Albanese markasını “Made in Italy” geleneğini geleceğe bağlayan bir köprü gibi gördükleri için sergiye dahil etmişler. 
 
     Sergi, Tiber nehri ve botanik bahçelerle çevrili Travestere bölgesinde  eylülde resmi olarak açılacak olan modern sanat galerisi Giacomo Guidi’de gerçekleştirildi. 
 
     Eğer param olsaydı- ikinci bölüm: Bütün bir sene boyunca köklü sanatçılarla yeni tasarımcıları bir araya getirecek bir mekan açardım.  Uygulamalı sanatlar, filmlerden esinlenince ve sanatkar ellerde şekillenince ortaya yaratıcılık dolu bir enerji çıkıyor.
 
     Ve elbette, mükemmel ayakkabılar. 
 
 
 
 
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu
 

İlgili Başlıklar