10 Ağustos 2018

Oscar’da Yeni Kategori: En İyi Popüler Film

EDİTÖR: ZEYNEP GÜR

Oscars

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Akademi Çarşamba günü yaptığı toplantı sonunda Oscar ödüllerine yeni bir kategori ekleneceğini açıkladı: En İyi Popüler Film. Marvel evreninin de dahil olacağı Oscar’larda artık büyük bütçeli ve hasılatlı filmlere de söz hakkı doğabilecek. Popüler kültürün Oscar’lara dahil olmasının sinema sanatına büyük bir darbe olduğunu savunan eleştirmenler bir yana, Marvel ve DC gibi çizgi roman yayımcıları Akademi'nin radikal kararından çok memnun.

Oscar'lara beş kala alınan kararlardan bir diğeri ise Oscar süresinin kısaltılması yönünde. Oscar törenlerinin üç saate düşürüleceğini ve ödüllerden birkaçının da reklam aralarında verileceğini açıklayan Akademi’nin beklenmedik kararları Hollywood film sektörünün doğum sancısı içinde olduğunun kanıtı. 

Black Panther, Mission Impossible: Fallout ve Mamma Mia: Here We Go Again gibi popüler filmlerin de Şubat ayında gerçekleşecek seremonide tanınacak olması 91 yıllık Oscar'ın köklü sinema tarihine karşı alınmış bir karar mı olduğunu yoksa Hollywood'u bir üst seviyeye mi taşıyacağını zaman gösterecek. 

Meraklısına not: Oscar'da son yenilik 17 yıl önceydi: Oscar’lara 2001 yılında kategori ‘En İyi Animasyon’ filmi kategorisi eklenmişti. 

Tüm Zamanların En İyi Oscar Kırmızı Halı Görünümleri

ETİKETLER: KIRMIZI HALI , OSCAR ÖDÜLLERİ , OSCAR2018