23 Ekim 2014

Oscar de la Renta'ya Saygı Duruşu

YAZI: SUZY MENKES

Oscar de la Renta’nın 42. cadde stüdyosuna giren güneş ışıkları yüzüne vururken bana söylediği son sözler: “Çiçekler! Çiçekler! Çiçekler!” oldu. 
 
2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu sergilediği son defilesinde tasarımcı Oscar de la Renta, modelleri Karlie Kloss (solda) ve Daria Strokous.
 
 
Sanki İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonundan oluşan son defilesinde sahnenin arkasındaki pembe gülleri, şakayıkları ve ortancaları görmemişim gibi. Ve bol çiçek desenleri, pozitif bir ruhun sonsuz baharını yansıtıyordu.
 
Oscar de la Renta’nın defilesinde Suzy Menkes tarafından fotoğraflanmış çiçekler.
 
Gerek Dominik Cumhuriyeti’nde geçen kırsal ve ayrıcalıklı geçmişinden dolayı gerek de New York’taki yaşantısından dolayı, Oscar 82 yaşında bile şen şakraktı. Üzerine bir de Vogue Fransa’nın eski Genel Yayın Müdürü olan eşi Françoise de Langlade’in kattığı kozmopolitan havadan, eşsiz Cristóbal Balenciaga’nın yanındaki couture geçmişinden ve Paris’te Balmain’de geçirdiği zamandan da ekleyin.
 
Oscar’ın veya tasarımlarının hiçbir zaman karmaşık veya dağınık olduğunu görmedim. Bu yüzden, o zamanlar moda dünyasının gözünde düşmüş olan John Galliano’nun yaptıklarını telafi etmek için Oscar’ın yanında çalıştığı sezonda, kıyafetlere kasıtlı olarak “toplu olmayan” bir görüntü vermesini anlayamamıştım.
 
İster takım elbiseyle ister smokinle, Oscar’ı her zaman asaletin canlı bir örneği olarak görümüşümdür. Metropolitan Sanat Müzesi’nde düzenlenen Met Galasında eşi Annette Reed’le beraber oturduğu masada gelenleri zerafetle karşılar, ama o Latin gülüşünü yüzünden eksik etmezdi. Efendi bir centilmene verilebilecek en iyi örnekti. 
 
Tasarımlarıyla Oscar de la Renta, Haziran 1985
 
First Lady’ler kadar Hollywood’un kaymak tabakasının da onun tasarımlarını giydiğini biliyorum. Sex and the City’de Sarah Jessica Parker tarafından canlandırılan Carrie Bradshaw’ın Oscar’ın elbiselerinin mükemmelliğinden dolayı kendisine neşeyle sarılmasını hatırlıyorum. 
 
Geçen ay George Clooney’le olan düğününde giydiği çiçekler içindeki gelinliğiyle Amal Alamuddin de Oscar de la Renta’nın epeyce uzun olan sadık müşteriler listesine girmişti.
 
Ne kadar üzücü bir gidiş! Şimdi Oscar’ın yerini Nina Ricci’den Peter Copping dolduracak.
 
Oscar de la Renta’yı, sadece 60’lı yıllarda Jacqueline Kennedy’nin başını çektiği yüksek sosyete için tasarımlar yapan klasik bir tasarımcı olarak anmak yanlış olur. 
 
Onun tasarımlarında her zaman, Santo Domingo’ya özgü o renkler, görkemli bitkiler ve lüks bulunurdu. Açıkçası, moda dünyası çokkültürlülüğü benimsedikçe onun tasarımlarının daha çok kabul gördüğünü ve güçlendiğini düşünüyorum.
 
Ön sırada oturan Suzy Menkes tarafından fotoğraflanmış, 2015 ilkbahar/Yaz sezonuna ait Oscar de la Renta elbiseleri.
 
Yukarı Doğu Yakası hanımefendileri bej kaşmir minimalizmine doğru ne kadar yöneldiyse Oscar’ın tasarımları o kadar neşeli ve enerjik bir hava aldı. 
 
Ama her şeyden öte, bana o derinden gelen tok sesiyle ve gözlerindeki o ışıltıyla “Suzy” deyişini özleyeceğim.
 
 
 

ETİKETLER: OSCAR DE LA RENTA , SUZY MENKES