23 Ağustos 2016

One City One Girl: Berlin

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Stella McCartney, One City One Girl projesi kapsamında bu kez rotasını Berlin'e çeviriyor. Şehri Berlinli fotoğraf sanatçısı Lisa Wassman ve yıldızı yüksek müzisyen ve aktris Agnes Lindström ile keşfe çıkan Stella McCartney, hem Berlin’in hem de yeni denim koleksiyonunun bilinmeyenlerini anlatıyor.

Stella McCartney

Agnes Lindström Berlin’e 2008 yılında yerleşmiş. O dönem tiyatro okulundan yeni mezun olan Lindström, Berlin’in en sıcak yazını yaşadığını anlatıyor. Şehrin sürekli bir hareket halinde olması ve akıcılığı güzel aktrisi büyülemiş. Sekiz yıldır Berlin’de yaşayan Agnes Lindström’e Berlin’in keşfedilmemiş mekanlarını sorulduğunda, şehrin dinamiği gereği gizli kalmış köşelerinin neredeyse hiç bulunmadığını söylüyor ve ekliyor: "Benim favori tercihim Spreewald Park."

Fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren Lisa Wassman ise Berlin doğumlu. O bu şehrin özgür ve sanatçı ruhunu çocukluğunda özümsemiş. Çocukluğundan bu yana resim sanatıyla ilgilenen Wassman, dijital fotoğrafçılığı keşfettiği an hayattaki tutkusunu da keşfetmiş. Berlin'in batısında yetişen fotoğrafçı, zamanında çoğunlukla Amerikan kültüründen esinlenen şehirde üretimin çokçeşitliliğine ve farklılığına işaret ediyor. 

Stella McCartney

Stella McCartney’nin One City One Girl projesi için büyüdüğü Batı Berlin’i tercih eden Wassman, mekan olarak Ralf ve Ursulina Schüler-Witte imzalı metro istasyonunu ve Zoologischer Garten’ı belirlemiş. Doğadan, sanattan ve müzikten beslenen başarılı fotoğrafçı, Stella McCartney'nin katıksız moda anlayışıyla son derece uyumlu bir profil çiziyor. 

Katıksız ve doğal demişken Stella McCartney'nin çevre dostu koleskiyonundan bahsetmemek olmaz. Projenin yıldızı Agnes Lindström koleksiyondaki favori parçası olarak, pembe sweater'ı seçiyor.

ETİKETLER: STELLA MCCARTNEY , ONE CİTY ONE GİRL , BERLİN , AGNES LİNDSTRÖM , LİSA WASSMAN