05 Haziran 2017

Octo Finissimo Automatic Bulgari'den 3. Dünya Rekoru

bulgari

Octo Finissimo Automatic 

Spot ışıklarını yeniden üzerine çeken Bulgari, arka arkaya üçüncü kez dünya rekorunu kırmanın haklı gururunu yaşıyor: Pazardaki gelmiş geçmiş en ince otomatik kurmalı saat Octo Finissimo Automatic.

2014 yılında Tourbillon ve 2016 yılında Minute Repeater versiyonlarını geliştiren Bulgari’nin tanıttığı yeni kreasyon, sadece 5.15 mm’lik toplam inceliği, 40 mm çapı ve otomatik kurmalı mekanizmasının 2.23 mm kalınlığı ile yeni bir rekor kırıyor. İkonik Octo bir kez daha saatçilikte sınırları zorluyor.

Finissimo adı bile bir vaadi ve düşü çağrıştırır. Ultra incelik kendi başına bir saatçilik komplikasyonudur. Yalnızca mevcut unsurları inceltmek veya minyatürleştirmek işin kolayına kaçmak olurdu. Aksine, en miniğine kadar her unsur sıfırdan tasarlanarak bu sıra dışı saatin toplam inceliğine katkıda bulunmalıydı. Sadece mekanik, otomatik kurmalı mekanizmanın parçaları değil kasa ve kadranı oluşturan tüm unsurlar da bu kapsamdaydı. Rahat okunurluğu ve son derece çağdaş kontrastlı efekti garanti etmek için akrep, yelkovan ve saat imlerine siyah PVD uygulandı.

octo finissimo

Platin mikro rotorla kurulan mekanizma

Manufacture Bulgari, Octo Finissimo Automatic saate güç vermek üzere Calibre BVL 138 kodlu yeni bir mekanizmayı kendi bünyesinde geliştirdi. Sadece 2.23mm’lik kalınlığıyla halen pazarda bulunan en ince otomatik kurmalı mekanizma unvanını kazanıyor. Küçük bir saniye kolu ise rafine görünüme katkıda bulunuyor. Kesintisiz enerji düzenlemesi için saatte 21.600 vibrasyonla çarpan mekanizma, 60 saatlik güç rezervine sahip. Otomatik kurma işlemi, verimliliğin garantisi platin mikro rotorla sağlanıyor. Saat 30 metreye kadar su geçirmiyor. Bu denli ultra ince bir saat mekanizması geliştirirken karşılaşılan çeşitli kısıtlamalara karşın, elde tamamlanmış Côtes de Genève çizgili ve dairesel dokulu finiş sayesinde saatçilik açısından son derece etkileyici bir saat elde edilirken şık ve sade bir dış görünüm korunabiliyor.

Ultra inceliğin zarafeti, hacim ve şekil ustalığı kadar bu alanda çalışmanın gerektirdiği mütevazı yaklaşımla sağlanabiliyor. Böyle bir incelikle bir felsefe cesur bir şekilde ifade edilirken temele komplike bir yöntemle iniliyor. Güçlü tasarım da bu minimalist yaklaşımı etkileyici bir stille vurguluyor.

octo finissimo

Saf ve komplike

Octo, Bulgari saat koleksiyonlarının temel direklerinden bir haline gelen bir çağdaş tasarım harikasıdır. Artık bir ikon haline gelen bu kasa, saf ve o denli komplike doğasını güçlü ve cesur bir tasarım aracılığıyla ortaya koyuyor. İtalyan mimari başyapıtlarını referans alan saatin ruhu ve ilham kaynağı tamamıyla markanın Roma köklerine uzanıyor. Hem materyaller, hem şekiller açısından optimal ustalığın göstergesi olan bu sofistike modelde perspektif ve ışık efektleri incelikle kullanılıyor. Yüzeylerinden yansıyan ışıltılar doğal bir biçimde dikkat çekiyor. Belirli malzemelerle çalışmayı seçmek de bir cesaret göstergesidir. Altın ve çelikten sonra bu kez kumlanmış titanyumdan oluşturulan kasa ve kadran, saate son derece çağdaş bir görünüm kazandırıyor. Hafiflik hissi veren titanyumun duyulara hitap eden keyfini uzatan saat, timsah derisi kayışlı ve titanyum bilezik olmak üzere iki versiyonla sunuluyor. Siyah timsah derisi kayış uyumlu titanyum tokayla tamamlanırken esnek halkalarla mükemmel bir şekilde birleştirilen titanyum bilezik güzelliğiyle göz alıyor. 

ETİKETLER: BULGARİ