11 Mayıs 2018

Nicholas Kirkwood'dan Sürdürülebilir Koleksiyon

YAZI: ELİF ALTINTAŞ

Nicholas Kirkwood

İngiliz ayakkabı tasarımcısı Nicholas Kirkwood, sadece NET-A-PORTER için hazırlanmış, markanın ikonik terliklerinden oluşan sürdürülebilir bir koleksiyon yarattı. Marka, İtalya’daki fabrikasında yerel zanaatkârların titizlikle çalışmasını sağlamak için tedarik zincirini çevreye daha duyarlı hale getirirken, koleksiyon için bilinçli bir tasarım yolculuğuna adım attı.

Modern ve duyarlı bir şekilde hazırlanan kapsül koleksiyon, Londralı tasarımcının değer sisteminin de merkezinde yer alıyor. Kirkwood 2005 yılında markasını piyasaya sürdüğünden bu yana, beklentileri altüst etmeye ve tasarımlarıyla yeni bir estetik lüks sunmaya çalışıyor. Anında tanınan ayakkabıları, üstün zanaat geleneğini ileri teknolojiyle birleştiren tasarımcı, geleneksel olmayan malzemelerin ve tekniklerin kullanımında da cesur davranıyor.

Nicholas Kirkwood

Markanın imzası Beya silueti, koleksiyon için beş farklı renkte üretildi ve topuklu bir mule olarak güncellendi. Mule’ların üst kısmı işlenmiş Bottalato deri kullanılarak yapılırken, ayakkabı astarı, organik ve çevreye duyarlı bir alternatif olan ravent kökleri ile tabaklandı. Taban kısmı kompozit geri dönüştürülmüş deriden üretilen ayakkabıların iç tabanında ise şirketten çıkan tamamen geri dönüştürülmüş kartonlar kullanıldı.

Kapsül koleksiyon hakkında verdiği bir demeçte Kirkwood, “Materyal inovasyonu moda endüstrisinin çevresel etkisini en aza indirebileceği anlamına geliyor. Daha iyi bir geleceğe katkıda bulunan olumlu hareketin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz’’ dedi.

Sadece gelecekteki bir klasik değil, aynı zamanda sürdürülebilirliği olan bir parça olan yeni Beya, sezonun en iyi yatırımı.

ETİKETLER: NET-A-PORTER , NİCHOLAS KİRKWOOD , BEYA , MULE , SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA