16 Şubat 2015

New York Moda Haftası: İkinci Gün

YAZI: SUZY MENKES

SUNO: RUHA SAHİP KIYAFETLER 
 
Keskin hatlara sahip bir ceketin yeşil çiçekleri veya siyah çiçeksi sarmalların üstündeki taze pembe çiçekler... Suno koleksiyonu, siyah alt tonlara sahip bir optimizm mücadelesi sunuyor.  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Max Osterweis ve Erin Beatty tarafından yazılmış defile notlarında, ilham kaynaklarının fazlalığı ve detayları görülüyordu. Bunlar arasında, Charlotte Bronte'nin romanı Jane Eyre'deki deliliği, "Geniş, Geniş Bir Deniz" kitabındaki karakterlerden çatıdaki o deli kadın takip ediyordu.  
 
Fotoğraf: Indigital 
 
Ama bu defile gerçekte Max'ın Afrika kökenlerine vurgu yapıyor. Ayrıca Kenya, Hindistan ve Peru'daki giyim işçilerine iş sağlama amacı da güdüyor. Sonuç, Jamaika havası içeren renkli çizgilerle, canlı çiçeklerle ve gizli bir çözülme hissiyle zenginleştirilmiş düz siluetlerdi.  
 
GABRIELA HEARST: AHŞAP OYMASI 
 
New York'taki ahşap bir konakta düzenlenen ve ayakkabılarda da sık sık oyulmuş ahşap detayına rastlanan ilk koleksiyonuyla ilgili "Ben Uruguay'lıyım, o yüzden ahşabı severim." diye açıklıyor Gabriela Hearst, koleksiyonu şöyle özetlenebilir: uzun süre dayanmak için tasarlanmış -ve İtalya'da dikilmiş- kıyafetler.  
 
 
 
Sökülebilir kürk astara sahip tüvit bir mont, renkli ipek kurdeleler işlenmiş bir sweater, ve metal köpekli kliplerle eklenen o madeni hava, ortaya asil ve şaşırtıcı bir koleksiyon çıkarıyor. Fiyatlar, The Row veya Hermès'inki kadar zorlayıcı olmasa da Gabriela ona benzer bir çizgide ilerliyor.  
 
 
Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES , SUNO , GABRİELA HEARST , MODA , THE ROW , DEFİLE