28 Aralık 2010

Nazlı Bozdağ

Nazlı Bozdağ, sadece deri üzerinde çalışıyor. Tasarımları oldukça sade ama buna tezat bir biçimde gösterişli de. Kaliteli derinin ince bir işçilikle şekillenmesi güzel, ama esas güzel olan bunu büyük moda evlerinden birinin değil; 27 yaşında genç ve yetenekli bir kadının yapıyor olması.

 

Biraz eğitiminden bahseder misin?

Yeditepe'de Moda ve Tekstil Tasarımı okudum. Istituto Marangoni, Central Saint Martins ve Royal College of Fashion da programlara katıldım. İstanbul Moda Fuarı ve İstanbul Deri Fuarı'nda da sergilere katıldım.


Deriyi seçmen ilginç. Neden böyle bir şey yaptın?

Deri bence çok şık duran bir materyal. Ben her yaştan kadının, gece gündüz ayrımı yapmadan deri tasarımları giymesini istiyorum. İçinde kendini rahat hissedebilmelerini arzuluyorum.

 

Mesleğinde dönüm noktası ne oldu?

Galata'daki Building ile işbirliği yapmak. Tasarımlarımı insanlarla doğru bir kanal aracılığıyla buluşturduğumu düşünüyorum. Zaten bu kararın ardından da her şey çok daha hızlı gelişmeye başladı.

 

Peki şu anda ne üzerinde çalışıyorsun?

Building Idea Engineering, Nişantaşı'ndaki Kumpanya 62 ve Akmerkez'deki Pop Up Store icin koleksiyonlar hazırlıyorum. Building ile birlikte katılacağım çeşitli projeler de olacak bu yıl. Yılbaşından sonra bir mini koleksiyon hazırlığım da var. Bu kadar çok sayıda koleksiyon hazırlayabilmek için insanın devamlı fikir üretiyor olması lazım. Bakalım 2011 neler getirecek.

 

Peki favori tasarımcın kim? 

Yaratıcı gücü ortaya çıkarmak için renklere, müziğe, geçmişe dalıyorum. Oralardan çıkardığı fikirlere her daim hayranı olduğum Maison Martin Margiela'dan aldıklarımı da ekleyebilirim.

 

-Işık Cansu Canayak

ETİKETLER: OCAK 2011 , NAZLI BOZDAĞ