20 Ocak 2016

Mültecilerden Generation Africa Defilesi

YAZI: SUZY MENKES

generation-africa-suzy-menkes-pitti-uomo

Soldan sağa: Ikiré Jones'dan Walé Oyéjidé; U.Mi-1'den Gozi Ochonogor; Lukhanyo Mdingi ve Nicholas Coutts; Lai-momo'nun Başkanı Andrea Marchese; Etik Moda İnisiyatifi'nden Simone Cipriani; ve AKJP'den Jody Paulsen ile Keith Henning. Tasarımcılar, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonlarını Floransa'daki Pitti Uomo 89'da sergilediler. Bu koleksiyon, Afrika kıtasındaki yaratıcı ve çağdaş moda kültürüne ışık tutuyordu.  

Fotoğraf: Alberto Maddaloni –InDigital 

Floransa'da düzenlenen Generation Africa defilesindeki mankenlerin mülteci oldukları anlaşılabilir miydi? Etik Moda İnisiyatifi'nin kurucusu Simone Cipriani, podyumların ve moda defilelerinin en büyük uzmanlarının bile ayırt edemediklerini söylüyor.  

Floransa'daki Pitti erkek giyim fuarının bir parçası olan Pitti Discovery Vakfı ile bir araya gelen Afrikalı tasarımcılar, koleksiyonlarını ikinci kez sunmak üzere Floransa'ya davet edildiler.  

Normalde ayrı markaları bulunan Güney Afrikalı iki tasarımcı Lukhanyo Mdingi ve Nicholas Coutts bu koleksiyon için işbirliği yapmışlar. Ortaya, Mdingi'nin minimalist yaklaşımını Coutts'un kendine özgü dokuma teknikleriyle bir araya getiren bir koleksiyon çıkmış.  

generation-africa-suzy-menkes-pitti-uomo

Fotoğraf: Alberto Maddaloni-InDigital 

Pitti Imagine'in Özel Projeler departmanı Başkanı Lapo Cianchi'nin açıklamasına göre amaç, yeni tasarımcılara dikkat çekmek, onlara hem iletişim kurma hem de iş anlamında fırsatlar sağlayabilmekti.

Etik Moda İnisiyatifi aynı zamanda, İtalya'daki mültecilere yardım eden ve Afrika ile Avrupa arasındaki kültürler arası iletişimi güçlendirmeyi amaçlayan Lai-momo kuruluşuyla da işbirliği yaptı. 

İtalya'daki podyumlarda Afrikalı mankenleri daha fazla görebilmemizin ancak insani bir felaket yaşandıktan sonra mümkün olması konusunda üzgünüm. Öte yandan, modanın insanların farklılıklarına hem giyim anlamında hem de podyumlarda kucak açabileceğine eminim. 

Çeviri: Kardelen Berfin Kobyaoğlu

ETİKETLER: SUZY MENKES