15 Eylül 2016

Moda Dünyasının Kalbini Attıran Koleksiyon

YAZI: SUZY MENKES

New York Moda Haftası, Roosevelt Adası'nda Kanye West'in pek de yaratıcı şeyler sunmadığı koleksiyonuyla açıldığından beri 1 hafta geçti ve sonunda şehrin profesyonel modacılarının koleksiyonları podyumlarda yerlerini almaya başladı.   

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017

Fotoğraf: Indigital

Michael Kors da onlardan biri. Renkli ve giyilebilir koleksiyonunu Rufus Wainwright'ın "Come on, Get Happy" şarkısı eşliğinde izledik. Defile sonrasında konuşma fırsatı bulduğumuzda, "Ben biraz eski kafalıyım, giydiğimiz kıyafetlerin bizi mutlu etmesi gerektiğine inanıyorum. Yürekten bir optimistim," diyor.  

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017

Fotoğraf: Indigital

Kors'un kıyafetleri podyuma çıktığında moda dünyasının kalbi küt küt atmaya başlamış olmalı! Jakar çiçekler, taze bir görünüme sahip beyaz elbiseler ve mayolar giymiş mankenler, herkes bütün kıyafetleri yakından görebilsin diye kare olarak tasarlanmış podyumda yürüdüler.    

Peki bu Kors defilesi, üzerine "LOVE" sözcüğü işlenmiş kaşmir sweater'ları da düşünürsek biraz basit mi kaçmıştı? Özellikle de Avrupa'daki büyük modaevlerinin tasarımlarını düşündüğümüzde öyle söylenebilir ancak basitlikte de bir erdem var diye düşünüyorum.  

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017

Fotoğraf: Indigital

Elbette bu basit görünen yaz elbiselerinin, ceketlerin ve modern aksesuarların ardında, derin bir el işçiliği ve terzilik var.  

İster saten bir kazak, ister çiçekli bir elbise ya da ipek jorjet bir elbise olsun, kumaşlar ve şekiller her zaman en sıfırdan başlanarak tasarımcı tarafından yapılıyor. Çim yeşili ve deniz mavisi fon üzerine işlenmiş kocaman papatyalar basit görünebilir ama aslında öyle değil.  

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017

Fotoğraf: Indigital

Rahatlık ve basitlik, Amerikan modasının özü. Ama bu, sokaklarda kalitesiz basit şortlar ve tişörtlerle gezmek anlamına gelmiyor. Kors, her bir kabartmalı kazağın ve her bir şambre ile jorjet elbisenin üzerinde basit görünebilmesi için ciddi emek sarfediyor.  

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017

Fotoğraf: Indigital

Ayrıca bu basitliğe odaklanan Amerikan modası, artık Kors'un adıyla anılıyor çünkü birçok New Yorklu tasarımcı ya ortadan kayboluyor ya da vefat ediyor.  

Yang Mi'ye neden Michael Kors'u bu kadar sevdiğini sordum; "Basit, giyimi kolay, güzel renklere sahip ve kaliteli çantalar da cabası," diye cevap verdi. Belki diğer tasarımcılar da bunu fark etmeli: Çoğu kadın, film yıldızı olanlar bile, hem iyi gözüken hem de iyi hissettiren kıyafetleri tercih ediyor. 

Michael-Kors-NYFW-Suzy-Menkes-Vogue-2017 

Rufus Wainwright, bu kadar rahatça şarkı söyleyebilmek için kaç senesini harcamıştır kim bilir. Aynı şey, Kors için de geçerli... 

Michael Kors 2017 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu

 

ETİKETLER: MİCHAEL KORS