11 Mart 2016

Miu Miu'dan İronik Güzellik

YAZI: SUZY MENKES

Gigi-Hadid-Miu-Miu-Suzy-Menkes-Miuccia-Prada

Miu Miu defilesinde mankenlik yapan Gigi Hadid, 2016-17 Sonbahar/Kış.  

Fotoğraf: Indigital 

Uluslararası moda haftalarının kapanışını; Elvis'in derin ve sizi kendinizden geçiren sesi, Rachmaninoff'un etkileyici müziği ve feminen bir dinginlik ile Miu Miu yaptı.   

Vücut kıvrımlarını ortaya çıkaran ve ayak bileklerine kadar uzanan kıyafetler en beklenmedik isimden geldi: Miuccia Prada. 

Mi-Miu-Miuccia-Prada-Suzy-Menkes

 Fotoğraf: Indigital 

1990'larda kasten "çirkin" tasarımlar yapan ve bu tarzıyla modanın yönünü değiştiren İtalyan tasarımcı, "Birçok farklı açıdan güzellik... Sadece güzellik," diye açıklıyor koleksiyonunu.  

O buz gibi renkler, garip kesimler ve nahoş kombinasyonlar yoktu bu sefer. Ön sıradaki ultra-genç film yıldızlarını görünce kot kumaşın gücüne vurgu yapılma sebebini anlayabilirdiniz ama zarif bel kıvrımlarına sahip ceketler ve elbiseler tamamen sürprizdi.  

Mi-Miu-Miuccia-Prada-Suzy-Menkes

Fotoğraf: Indigital 

Öte yandan, topuk ucunda küçük, bozuk para büyüklüğünde bir metalin olduğu stilettolar o kadar da şaşırtmadı, Prada bu tür farklı tasarımlara hep yönelmiştir zaten. İzleyiciler, normalden biraz daha kilolu ve kıvrımlı mankenler görmekten de gayet memnunlardı.  

Mi-Miu-Miuccia-Prada-Suzy-Menkes

Fotoğraf: Indigital 

Bu tam bir "tatlı hanımefendi" tarzıydı; inci kolyeler, kalın ve "art noveau" desenli kumaşlar... Şalvar pantolonlara gelince, onlar uzun eteklere bir alternatif olarak tasarlanmış.  

Mi-Miu-Miuccia-Prada-Suzy-Menkes

Fotoğraf: Indigital 

Çok neşeli ve cazibeli bir koleksiyondu. Ama, Miu Miu sweater'ları, kotun yanında kullanılan kadife, damasko dokuma kaban ve etekler aynı zamanda bir ironi de taşıyorlardı. Belki de Miu Miu'nun kendi kasıtlı çirkin ve asi tarzından uzaklaşan bu koleksiyonu,  gelecek sezonlar için de bir ışık yakıyordur.   

Podyumda, Elvis'in sesinden "Surrender" (Teslim ol) şarkısı yankılanıyordu. Biz neden bu ironik güzelliğe teslim olmayalım?    

Miu Miu 2016-17 Sonbahar/Kış Koleksiyonu

 

ETİKETLER: SUZY MENKES , MİU MİU , MİUCCİA PRADA