01 Haziran 2012

Miss Turkey 2012

Miss Turkey 2012 Güzellik Yarışması'nda heyecanlı final. Star TV'nin düzenlediği yarışmanın finalinde Açalya Samyeli Danoğlu, 20 genç kız arasında birinciliğe layık görüldü. Yarışmada Çağıl Özge Özkul ikinci, İlknur Melis Durası üçüncü, Meltem Tüzüner ise dördüncü oldu.

Güzelleri Vogue Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Seda Domaniç'in yanı sıra, Burak Hakkı, Jülide Ateş, İbrahim Çelikkol, Tülin Şahin, Demet Şener Kutluay, Güneri Civaoğlu, Zeynep Tosun, Dr. Nuri Soysal, Nezahat Tosun'dan oluşan jüri üyeleri belirledi. Jürinin başkanlığını ise Can Sandıkçıoğlu yaptı.

Yarışmada birinci gelen Açalya Samyeli Danoğlu Türkiye'yi Miss World (Dünya Güzellik), ikinci Çağıl Özge Özkul Miss Universe (Kainat Güzellik Yarışması), üçüncü Melis Durasa ise Miss Earth'te temsil edecek. Yarışmanın dördüncüsü Meltem Tüzüner ise Miss International olarak ilan edildi.

Geceye katılan davetlileri, jüri üyelerini, sunucuları ve sahne alan şarkıcıları hatırlamaya ne dersiniz?

 


Foto Galeri için tıklayın.

 

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Yarışma süresince geçen 45 günlük kamp süresince finalistler, Miss Turkey 2012 Beslenme Danışmanı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya'nın gözetiminde beslendiler. Dr. Kaya konuyla ilgili, "Yarışmaya katılan finalistler zayıf olmalarına rağmen, kötü beslenme alışkanlıklarına sahipti. Karbonhidrat ağırlıklı beslenip yağlı yiyorlar ve öğün atlıyorlardı. Meyve ve süt grubu tüketimi yok denecek kadar azdı," dedi.

 

Kamp süresince finalistlere porsiyon kontrolü, besin çeşitleri, gizli yağlar ve özel öğünlerde beslenmeyi içeren eğitimler veren Dr. Kaya, "İşe metabolizmalarını ölçmekle başladık. Boyları, kiloları ve yaşları yakın olduğundan günlük tüketmeleri gereken besin miktarı birbirine yakındı. Aralarında kilo vermesi gerekenler de vardı. Kamp süresince günlük yaptıkları hareketleri de göz önünde bulundurarak günde dört porsiyon süt-yoğurt grubu, en az üç porsiyon meyva, en az üç porsiyon et grubu ve 4-5 porsiyon tahıl grubu içeren ideal bir beslenme programı hazırladık," diye ekledi.

 

Dr. Ayça Kaya'nın Miss Turkey 2012 finalistleri için hazırladığı mönü:

Sabah: 1 dilim ekmek, 1haşlanmış yumurta, 1 peynir, bol domates, biber,salatalık

Ara: 1 yeşil elma, 1 fincan yeşil çay

Öğlen: 1 kase çorba, 1 kase cacık, bol salata

Ara: 1 kase yoğurt, 3 kaşık yulaf ezmesi, 2 dilim ananas, 10 iç badem

Akşam:1 dilim ekmek, 2 fırın  tavuk baget, 1 kase yoğurt

(Lütfen bu mönüyü diyetisyene ve sağlık uzmanlarına danışmadan uygulamayınız.)

İlgili Başlıklar