01 Nisan 2010

Milka Karaağaçlı

Markası Kısmet. İsmi kendinden menkul, yaptığı mücevherlerin taşıyanlara da iyi gelmesi en önemli motivasyonu. Milka Karaağaçlı, markasını ve şıklıktan ne anladığını anlattı.


Sizi tasarıma yönlendiren şey neydi?

Takı, mücevher ve moda kendimi bildim bileli hayatımda vardı. 13 yıllık pazarlama ve iletişim tecrübemin ardından 2008 Kasım ayında hayatımda yeni bir kapı açıldı ve o kapıdan girdim. Kısmet markasını yarattım.

 

Kısmet'in en heyecan verici noktası neydi?

Nazar boncuğuna ve koruyucu gücüne her zaman inanmışımdır. İlk tasarladığım koleksiyonlar birer nazar boncuğu taşıyor. Pırlanta ve değerli taşlar kullanarak nazar boncuklarına farklı bir tasarım yaklaşımı getirdim. Bir aksesuarın özel tasarım olmasının yanı sıra bir anlamının da olması fikri beni heyecanlandırıyor.

 

Neden Kısmet koydunuz markanın adını?

Mücevherlerimde kullandığım taşlar her türlü negatif enerjiyi geri yansıtıyor. Her bir ürünü bu enerjiyle veriyorum. Kısmet takanlar, bunu çok iyi biliyor.

 

Estetik anlayışınızı özetlerseniz?

Sadelik ve uyum. Kıyafetlerim genellikle düz ve gösterişsizdir. Aksesuarla kıyafetlerimi tamamlarım. Siyah, beyaz, lacivert, gri renklerini severim. Tezat renkli bir ayakkabı, farklı formda bir çanta veya takılarla sıkıcılıktan kurtarırım kendimi. Özellikle takılarımda asimetri olmasını severim.

 

Şık bir mücevher tasarımı sadece göze mi hitap etmeli, yoksa bir hikayesi de olmalı mı?

Öncelikle göze hitap etmeli. Takan kişinin o mücevheri beğenmesi, sevmesi ve taktığı zaman kendini iyi hissetmesi lazım. Ancak o zaman mücevheri üzerinde iyi taşıyabilir. Bence bu çok duygusal bir bağ. Eger o tasarımın hikayesini bilirseniz aldığınız mücevhere daha çok bağlanıyorsunuz ve o zaman hissederek taşıyorsunuz. Benim de bütün koleksiyonlarımın bir hikayesi var ve bunu mümkün olduğu kadar anlatmaya, duyurmaya çalışıyorum. Alanlar ne aldıklarını bilmeliler, hissetmeliler diye dusunuyorum.

 

Çalışmayı en sevdiğiniz taş hangisi?

Güzel beyaz bir pırlanta; ona bakarak saatlerinizi geçirebilirsiniz. Hayal kurar, içinde yolculuk edebilirsiniz. Saflığı simgeler.

Foto Galeri için tıklayın.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar